Wybierz oddział

Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych

5.12.2014
27 listopada br. w Warszawie Olimpiady Specjalne Polska, wspólnie z Polskim Związkiem Koszykówki i Polską Ligą Koszykówki, zainaugurowały Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych. W konferencji prasowej w Warszawie, którą poprowadził znany dziennikarz i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska Zygmunt Chajzer, uczestniczyli także zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną.

W XI Europejskim Tygodniu Koszykówki Olimpiad Specjalnych, który trwał od 29 listopada do 7 grudnia 2014 roku, wzięło udział 18,5 tysiąca zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z 35 krajów Europy. Wydarzeniu patronowała Międzynarodowa Federacja Koszykówki FIBA Europe oraz Euroleague Basketball, liga najlepszych w Europie drużyn koszykarskich. 

„Bardzo się cieszę, że kolejny raz profesjonalni koszykarze wspierają ideę rywalizacji sportowej wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. To daje możliwość udziału zawodników Olimpiad Specjalnych w wydarzeniach sportowych na najwyższym poziomie, szerzy idee akceptacji oraz tolerancji i pozwala walczyć ze stereotypami. Pozwólmy osobom z niepełnosprawnością intelektualną cieszyć się sportowymi emocjami, rozwijać się fizycznie i społecznie, aktywnie promujmy koszykówkę i wspólne uprawianie sportu”, powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

W Polsce Europejski Tydzień Koszykówki wspierali: Polski Związek Koszykówki oraz Tauron Basket Liga i Tauron Basket Liga Kobiet, grupujące najlepsze polskie drużyny koszykarskie. Polski ruch Olimpiad Specjalnych swym honorowym patronatem objęła Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska.

„Zawody zmieniają życie samych zawodników, wyciągają z izolacji, przełamują społeczne bariery i wreszcie – uczą tolerancji i akceptacji. Życzę wszystkim polskim zawodnikom wielu sukcesów i jak najlepszych wyników sportowych podczas Europejskiego Tygodnia Olimpiad Specjalnych”, powiedziała Anna Komorowska w specjalnym przesłaniu dla zawodników Olimpiad Specjalnych.

W ramach polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych, w dziesięciu województwach rozegranych zostało 11 turniejów koszykarskich Olimpiad Specjalnych. W zawodach w całej Polsce wzięło udział około tysiąca koszykarzy.

„Koszykówka jest wspaniałą dyscypliną, która nie tylko rozwija fizycznie ale przede wszystkim uczy gry w zespole, współpracy, rywalizacji, zasad fair play, przeżywania radości sukcesów i goryczy porażki –  te umiejętności dają odwagę i otwierają na świat. Chcę podziękować trenerom i wolontariuszom, którzy zawodnikom Olimpiad Specjalnych pokazują piękno koszykówki”, powiedział Grzegorz Bachański, Prezes Polskiego Związku Koszykówki.

Ponadto, przed każdym z  14 meczów IX kolejki Tauron Basket Ligi i Tauron Basket Ligi Kobiet, od 28 listopada do 2 grudnia, zawodnicy Olimpiad Specjalnych, wyszli na parkiety razem z koszykarkami i koszykarzami i zostali przedstawieni publiczności. Koszykarze zaprezentowali się widowni w koszulkach Olimpiad Specjalnych i w ten sposób uhonorowali zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, którym sport ułatwia pokonywanie barier i otwiera na świat. Także przed meczem Euroligi: PGE Turów Zgorzelec – FC Barcelona, 5 grudnia w Zgorzelcu, koszykarze Olimpiad Specjalnych wyprowadzili na parkiet zawodników obu drużyn, a w przerwie rozegrali krótki mecz.

„Olimpiady Specjalne są organizacją, która używa siły sportu do walki z wykluczeniem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polska Liga Koszykówki wspiera z dumą polską edycję Europejskiego Tygodnia Koszykówki. Cieszę się, że duch sportowy i wola walki zawodników Olimpiad Specjalnych mogą zostać zaprezentowane wszystkim kibicom koszykówki w Polsce”, podkreślił Jacek Jakubowski, Prezes Polskiej Ligi Koszykówki S.A.
 
Koszykówka należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych wśród zawodników Olimpiad Specjalnych. Trenuje ją prawie 10 proc. sportowców, co plasuje ją na trzecim miejscu wśród wszystkich dyscyplin, po piłce nożnej i lekkiej atletyce.
 
Zobacz przesłanie Pierwszej Damy P. Anny Komorowskiej  skierowane do zawodników Olimpiad Specjalnych:
http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/kronika-pierwszej-damy/art,508,przeslanie-na-europejski-tydzien-koszykowki-olimpiad-specjalnych.html


Zobacz relację z Konferencji na stronie Polskiej Ligi Koszykówki:
http://www.plk.pl/aktualnosci/n/13623/europejski-tydzien-koszykowki-olimpiad-specjalnych-2014.html

Przedstawiamy krótkie relacje i zdjęcia.

LUBLIN, 29 Listopada 2014, Godz. 16.00.
"Mecz Tauron Basket Ligi Kobiet  pomiędzy Pszczółka AZS Lublin i MKK Siedlce - Hala sportowa im. Zdzisława Niedzieli.
Na płytę boiska wchodzą zawodnicy Olimpiad Specjalnych z lubelskiego Oddziału Olimpiady Specjalne Polska. Są to zawodnicy z Klubu przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Lublinie i Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Kęblem. Wnoszą banner Europejskiego Tygodnia Koszykówki. Przy informacji spikera zawodów rozlegają się brawa oraz aplauz publiczności. Zawodniczki obydwu drużyn PLK prezentują się w koszulkach Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych i witają się z zawodnikami Olimpiad Specjalnych."
 

LUBLIN, 29 Listopada 2014, Godz.19.00
"Mecz Tauron Basket Ligi Mężczyzn pomiędzy Wikana Start Lublin i Anwilem Włocławek - hala Globus.
Na boisko wchodzą zawodnicy Olimpiad Specjalnych z Klubu Tuczyn przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Olbięcinie. Informacja spikera, następnie gorący aplauz publiczności zgromadzonej w Hali Globus. Pojawiają się zawodnicy z PLK, ubrani w koszulki Europejskiego Tygodnia, witają zawodników Olimpiad Specjalnych.
Po meczu odbywa się konferencja prasowa na której zaproszony przedstawiciel Olimpiad Specjalnych odpowiada na pytania dotyczące misji Olimpiad Specjalnych oraz o Europejskim Tygodniu Koszykówki Olimpiad Specjalnych.
Wielkie słowa podziękowania dla organizatorów obydwu spotkań a lubelskiej publiczności dziękujemy za aplauz i życzliwe przyjęcie naszych zawodników!"

 
KUTNO, 29 listopada 2014r.
"Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska z Klubu LWY Kutno, reprezentujący Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska - Łódzkie uczestniczyli w organizacji meczu Tauron Basket Ligi  pomiędzy King Wilki Morskie Szczecin, a Polfarmex Kutno w ramach Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych. Podczas prezentacji ligowych zespołów, które wystąpiły w koszulkach Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych, zawodnicy Klubu OS Lwy Kutno wprowadzili zespoły na parkiet. Spiker odczytał informację na temat misji Olimpiad Specjalnych oraz Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych.
W przerwie meczu został rozegrany mini mecz pomiędzy zawodnikami Olimpiad Specjalnych."
 

GORZÓW WIELKOPOLSKI, 29 Listopada 2014r.
"W ramach Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska uczestniczyli w meczu IX kolejki Tauron Basket Ligi Kobiet pomiędzy KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. a Glucose ROW Rybnik. Reprezentowali oni Kluby Olimpiad Specjalnych Polska: KOTKI - GORZÓW WLKP. wraz z trenerką P. Joanną Kocik oraz OLIMP STRZELCE KRAJEŃSKIE z trenerką P. Katarzyną Halasz i trenerem Dariuszem Kamzelskim. W towarzystwie najlepszych koszykarek w Polsce ubranych w koszulki z logo ETPKosz OS, zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska wprowadzili na parkiet banner Olimpiad Specjalnych. Zarówno dla zawodników Olimpiad Specjalnych Polska jak i koszykarek obu klubów ligowych oraz zebranej publiczności było to ogromne przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci. Podczas emocjonującego meczu nasi zawodnicy pokazali wszystkim jak zachowują się prawdziwi kibice, dopingując gorąco obie drużyny, a po meczu zrobiono nam pamiątkowe zdjęcie ze zwycięską drużyną z Gorzowa.Trenerów Olimpiad Specjalnych zaproszono na konferencję pomeczową gdzie mogliśmy odnieść się do wydarzeń odbywających się w czasie Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych.
Dziękujemy!"

BYDGOSZCZ, 29 listopada 2014, Godz. 20.00
"Cieszymy się bardzo, że mieliśmy możliwość wzięcia udziału w obchodach Europejskiego Tydodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych. Bardzo podobała nam się świeżo wybudowana hala ARTEGO ARENA w Bydgoszczy. Spotkały się tam zespoły ARTEGO Bydgoszcz z Widzewem Łódz. Na meczu obecni byli 3 nasi zawodnicy oraz 1 zawodniczka. Wprowadzali oni flagę z logo Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych. 
Po meczu jeden z trenerów był obecny na konferencji pomeczowej na której zabrał głos i opowiedział o misji Olimpiad Specjalnych oraz o celu, jaki ma Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych".

ZIELONA GÓRA, 30 Listopada 2014
"30 listopada w zielonogórskiej hali CRS-u 20 zawodników Olimpiad Specjalnych Polska wraz z trenerami promowało Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych. Przybyli oni z 3 Klubów Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska - Lubuskie: "Kusy" Świebodzin,"Herkules" Nowa Sól oraz "All Stars" Zielona Góra. Podczas prezentacji przedmeczowej Stelmetu Zielona Góra i Energa Czarni Słupsk zawodnicy Olimpiad Specjalnych przywitali na parkiecie zawodników obu drużyn.  Przed rozpoczęcie meczu zrobili wspólne pamiątkowe zdjęcie. Sam mecz był zaciekły i pełen pasji do walki o każdą piłkę i akcję pod koszem. Obie drużyny: Stelmet i Energa pokazały przepiękny basket. Pierwsze 3 kwarty były bardzo wyrównane ale w 4 Stelmet objąl prowadzenie, którego już do końca nie oddał. Cieszymy się bardzo , że przez "chwilę" byliśmy uczestnikami tego widowiska, dziękujemy!"

LUBIN, 5 grudnia 2014, Godz. 20.30

"Prawdziwe święto koszykówki! Fantastyczni kibice, świetne przyjęcie Olimpiad Specjalnych! Mecz zacięty, choć przegrany przez Gospodarzy. Tyle wrażeń mieliśmy na meczu Euroligi pomiędzy PGE Turów Zgorzelec a FC Barcelona.
Tuż przed rozpoczęciem meczu zaprezentowano obie drużyny ligowe a następnie przy aplauzie publiki weszli zawodnicy Olimpiad Specjalnych z Klubu Olimpiad Specjalnych Polska „Olimpijczyk” w Bolesławcu, który działa od 2011 r. przy Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Byli to: Jacek Gąsieniec, Piotr Obrzut, Przemysław Obrzut, Arkadiusz Kubuś, Aleksander Sarzyński, Bartosz Rudziński, Zbigniew Gaweł oraz trenerzy: P. Beata Gąsieniec i Michał Bortnik. Wszyscy ubrani byli w koszulki z logo Olimpiad Specjalnych i wnieśli wielką flagę Olimpiad Specjalnych. Wywołało to wielkie wrażenie na 3000 zgromadzonej na hali publiczności, która nagrodziła ich brawami.
Następnie kapitan drużyny gospodarzy odczytał deklarację dotyczącą wsparcia przez koszykarskie środowisko zawodników z niepełnosprawnością intelektualną poprzez program One Team realizowany przez Euroligę. Po tym nastąpiła najważniejsza część ceremonii, czyli odczytanie deklaracji przez zawodnika Olimpiad Specjalnych. To była piękna chwila, kiedy cała hala w ciszy słuchała odczytywanych słów.
Nasi zawodnicy gorąco kibicowali koszykarzom podczas meczu, jednak z utęsknieniem czekali na koniec drugiej kwarty. Wtedy bowiem wywołani zostali przez spikera, aby zaprezentować swoje możliwości koszykarskie. W trakcie gry spiker przedstawił każdego z zawodników Olimpiad Specjalnych oraz historię Klubu “Olimpijczyk”, który w 2013 r. otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta.
Publiczność znów pokazała co potrafi – nagradzała brawami każde celny rzut naszych zawodników.
Ten wieczór był wyjątkowy, mieliśmy mnóstwo wrażeń, na pewno bardzo długo będziemy o nich pamiętać!"

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.