Wybierz oddział

Turniej Bocce na Łotwie zakończony!

4.04.2016
W dniach 1-3 kwietnia 2016 roku w Kuldidze na Łotwie odbył się 2 Otwarty Międzynarodowy Turniej w Bocce Olimpiad Specjalnych krajów Nadbałtyckich.
W turnieju wzięło udział 10 zespołów reprezentujących Polskę, Litwę, Estonię, Ukrainę oraz oczywiście Łotwę. Program Olimpiad Specjalnych Polska był reprezentowany przez Oddział Regionalny Świętokrzyskie, a dokładniej przez zawodników z Klubu Olimpiad Specjalnych "SZANSA" Ostrowiec Świętokrzyski. W skład reprezentacji weszli zawodnicy: Jacek Koza, Wioleta Pych, Norbert Walesic, Katarzyna Wójcicka. Trenerem był Przemysław Walczyk, a Kierownikiem Ekipy Remigiusz Woźniak.
Bocce to pochodząca z Włoch gra przypominająca angielską grę w kule (lawn bowls). Do rozgrywania zawodów w ramach tej dyscypliny używane są kule w czerwonym i zielonym kolorze. Rywalizujący ze sobą zawodnicy mogą startować w konkurencji singiel, debel lub w zespołach czteroosobowych. Bocce może być rozgrywane na różnych rodzajach nawierzchni, w zależności od możliwości organizatora zawodów (np. sztuczna trawa, specjalna wykładzina). Wszystkie wykorzystywane rodzaje nawierzchni nazywane są w tej dyscyplinie kortem. Głównym założeniem tej dyscypliny jest dążenie przez zawodników przeciwnych drużyn do potoczenia kuli tak, by znalazła się jak najbliżej tzw. palliny. Jest to biała kulka, którą wprowadza się do gry na początku meczu.
Po uroczystym i artystycznym otwarciu turnieju przyszedł czas na zawody sportowe. Jak to w Olimpiadach Specjalnych odbyły się preeliminacje, które mają na celu zbliżone dobranie grup sprawnościowych, aby każdy zespół miał wyrównane szanse na zwycięstwo. Tym razem nie było to takie proste, ponieważ turniej odbywał się w drużynach czteroosobowych, a każdy zawodnik prezentował inny poziom umiejętności. Ale organizatorzy bardzo fachowo dokonali podziału na grupy i można było rozpocząć najważniejszą część zawodów.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom turnieju atrakcje turystyczne w Kuldidze, spotkanie w Urzędzie Miasta, a także specjalny koncert muzyczny. W przerwach miedzy meczami odbywały się zajęcia plastyczne m.in. z kadetkami ze szkoły policyjnej, które prowadziły zajęcia profilaktyczne.
Po ogłoszeniu wyników preeliminacji okazało się, że będziemy rywalizować w grupie z miejscowymi zespołami łotewskimi. W pierwszym meczu grupowym zespół Olimpiady Specjalne - Polska wygrał po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu 4:3 z Łotwa Spare. Do drugiego meczu poszło troszeczkę łatwiej i zespół Olimpiady Specjalne - Polska wygrał 9:1 z Łotwa Pelci. Już w tym momencie było wiadome, że Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska zdobyła złoty medal.
Wielkim zaskoczeniem i wyróżnieniem dla zawodników Olimpiad Specjalnych były pokazowe mecze z zawodnikami łotewskimi, którzy w 2016 roku wystartują w paraolimpiadzie w Rio. Okazało się, że w meczu gwiazd mieszana reprezentacja zawodników Olimpiad Specjalnych z Estonii, Litwy, Ukrainy i Polski (reprezentowała Katarzyna Wójcicka) wygrała z reprezentacją Paraolimpijczyków. W drugim meczu pokazowym, gdzie przeciwnikami na boisku były kadetki ze szkoły policyjnej Olimpiady Specjalne Polska reprezentował Norbert Walesic. Również tym razem okazało się, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych na tym turnieju nie mają sobie równych.
W uroczystym zakończeniu odbyły się dekoracje medalowe i podziękowania zarówno organizatorów dla przybyłych gości jak i słowa pochwały dla organizatorów za tak fantastycznie przygotowany turniej. Nowe przyjaźnie jakie się nawiązały podczas takiego wyjazdu na pewno będą podtrzymywane i pewnie nie jeden raz się jeszcze spotkają na arenach sportowych.
 
Remigiusz Woźniak – Kierownik ekipy

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.