Wybierz oddział

Rusza Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych – zagra 45 tysięcy piłkarzy w całej Europie. W Polsce jednym z wydarzeń Tygodnia 35. Kolejka Ekstraklasy

18.05.2017

„Zapraszam wszystkich na Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych! Weźcie piłki i do gry!” zachęca w przesłaniu wideo Robert Lewandowski – gwiazda Bayernu Monachium i reprezentacji Polski, a także Przyjaciel Olimpiad Specjalnych. W ten sposób Olimpiady Specjalne Polska zainaugurowały siedemnastą już edycję największego światowego wydarzenia, promującego piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.

XVII Europejski Tydzień Piłki Nożnej  Olimpiad Specjalnych będzie trwał od 27 maja do 4 czerwca 2017 roku. W ponad 450 zawodach sportowych rozgrywanych na boiskach i stadionach 50 krajów Europy, weźmie udział ponad 45 tysięcy zawodników. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie z 37 krajów Europy.  Tydzień wspierają także profesjonalne kluby piłkarskie i ligi z całej Europy, m.in. włoska Serie A, niemiecka Bundesliga oraz polska Ekstraklasa.
Olimpiadom Specjalnym zadedykowana została 35. kolejka Ekstraklasy w dniach 19-22 maja 2017r. – podczas  wszystkich meczów widoczne będą akcenty Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej.
„Ekstraklasa jest dumna, że po raz kolejny może wspierać promocję szczytnej idei Olimpiad Specjalnych. Jesteśmy pełni podziwu dla hartu ducha zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, którzy pokazują całemu światu, że sportowa rywalizacja wyzwala wiele pozytywnych emocji i uczy tolerancji. Wierzę, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych zostaną, jak co roku, przywitani gorącymi oklaskami i będą dopingowani przez wszystkich kibiców” - powiedział Dariusz Marzec, Prezes Zarządu Ekstraklasy SA.
Polska edycja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej  to 22 wydarzenia sportowe w 20 miastach,  w tym obecność podczas meczów Ekstraklasy, które obejrzy na żywo kilkadziesiąt tysięcy kibiców oraz ponad milion widzów przed telewizorami.
Przed każdym z 8 meczów 35. kolejki Ekstraklasy, od 19 do 22 maja 2017 r., zawodnicy Olimpiad Specjalnych zostaną przedstawieni publiczności, zaprezentują specjalnie przygotowaną Flagę Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, a wraz z sędziami wniosą piłkę, którą będzie rozgrywany mecz.
Na telebimach wyświetlony zostanie film w którym Robert Lewandowski zaprasza wszystkich kibiców, zawodników i fanów futbolu do włączenia się w wydarzenia Tygodnia.
„To bardzo ważne, że profesjonalni sportowcy, tacy jak Robert, doceniają zaangażowanie, wysiłek i pasję do sportu piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną. Pokazując, że jesteśmy razem i wszyscy gramy tą samą piłką udowadniamy, że tolerancja i otwarcie się na drugiego człowieka pozwala czynić ten świat lepszym. Wszystkich chętnych zapraszamy na turnieje Olimpiad Specjalnych – można przyjść pokibicować, ale można też dołączyć do drużyn zunifikowanych i wspólnie razem z naszymi zawodnikami grać i cieszyć się piłką nożną!”, powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
W ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej, w dwunastu województwach rozegranych zostanie 14 regionalnych turniejów piłkarskich Olimpiad Specjalnych.  Turnieje będą trwać od 18 maja do 6 czerwca 2017 roku. W zawodach w całej Polsce weźmie udział ponad dwa  tysiące piłkarzy, trenerów i wolontariuszy.
 
Kalendarz meczów 35. kolejki Ekstraklasy z udziałem zawodników Olimpiad Specjalnych:
 

19 maja, 18:00 Wrocław Śląsk Wrocław-:-Arka Gdynia
19 maja, 20:30 Kraków Cracovia Kraków-:-Ruch Chorzów
20 maja, 15:30 Płock Wisła Płock-:-Zagłębie Lubin
20 maja, 18:00 Gliwice Piast Gliwice-:-Górnik Łęczna
20 maja, 20:30 Kraków Wisła Kraków-:-Pogoń Szczecin
21 maja, 15:30 Poznań Lech Poznań-:-Lechia Gdańsk
21 maja, 18:00 Białystok Jagiellonia Białystok-:-Legia Warszawa
22 maja, 18:00 Nieciecza (Małopolskie) Bruk-Bet Termalica Nieciecza-:-Korona Kielce

Turnieje Olimpiad Specjalnych w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych

Nazwa Oddziału Regionalnego Olimpiad specjalnych Nazwa zawodów regionalnych Miejsce zawodów (miejscowość) Data zawodów
Kujawsko - Pomorskie XV Kujawsko – Pomorski Turniej Piłki Nożnej Drużyn Żeńskich i Zunifikowanych Olimpiad Specjalnych Bydgoszcz 2 czerwiec 2017
Lubelskie Lubelski Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Kraśnik 24 maj 2017
Lubuskie Lubuski Turniej Piłki Nożnej  Olimpiad Specjalnych w Ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Szprotawa 31 maj 2017
Mazowieckie XVIII Mazowiecki Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Grójec 30 maja 2017
Opolskie Opolski Turniej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn Olimpiad Specjalnych Kędzierzyn-Koźle 30 maj 2017
Opolskie Opolski Turniej Zunifikowanej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn Olimpiad Specjalnych Kędzierzyn-Koźle 31 maj 2017
Podlaskie XVI Podlaski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Dąbrowa Białostocka 18 maj 2017
Pomorskie XVIII Pomorski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Gdynia 31 maj 2017
Śląskie XV Śląski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Ruda Śląska 29 maj 2017
Śląskie XV Śląski Turniej Piłki Nożnej Halowej i Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych Zabrze 2 czerwiec 2017
Świętokrzyskie Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej 7 osobowej zunifikowanej
i 7 osobowej żeńskiej Olimpiad Specjalnych
Starachowice 31 maj 2017
Warmińsko-Mazurskie XIII Warmińsko-Mazurski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Olsztyn 1 czerwiec 2017
Wielkopolskie - Konin XIV Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Rychwał 2017 Rychwał 30 maj 2017
Zachodniopomorskie V Zachodniopomorski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Szczecin 6 czerwiec 2017

 
Polska edycja Tygodnia to także wiele dodatkowych wydarzeń i atrakcji. 27 maja w hali sportowej „Koło” w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych z MetLife i Mattel Polska, w ramach którego planowane są m.in. treningi piłkarskie. #MetLifeCW

SPONSORZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Sponsorzy Złoci Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

WSPÓŁORGANIZATORZY I PARTNERZY OGÓLNOPOLSKICH LETNICH IGRZYSK OLIMPIAD SPECJALNYCH KATOWICE, CHORZÓW, MIKOŁÓW – 9-12 czerwca 2018 r.

WSPÓŁORGANIZATORZY I PARTNERZY OGÓLNOPOLSKICH LETNICH IGRZYSK OLIMPIAD SPECJALNYCH KATOWICE, CHORZÓW, MIKOŁÓW – 9-12 czerwca 2018 r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.