Wybierz oddział

SIATKARZE Special Olympics ZDOBYLI KATOWICE!!!

4.09.2017

SIATKARZE  Special Olympics ZDOBYLI KATOWICE!!!
 
W katowickim Spodku rozegrane zostały finały Europejskiego Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych, w której drużyny tworzą sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawni.  To jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń Olimpiad Specjalnych, organizowane w Polsce, które towarzyszyło Mistrzostwom Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn EUROVOLLEY 2017.
 
Do Spodka zjechało 100 zawodników  reprezentujących Azerbejdżan, Białoruś, Czechy, Finlandię, Niemcy, Rosję, Serbię, Słowację, Włochy i Polskę. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy sprawnościowe. Zwycięstwa odniosły reprezentacje Olimpiad Specjalnych z Rosji, i Serbii. Polacy wywalczyli piątą lokatę.

 
„To były trzy dni, które kipiały  prawdziwą pasją i miłością do sportu. Zapraszam fanów sportu na wydarzenia organizowane przez Olimpiady Specjalne Polska. Zobaczycie niesamowite emocje.  Siatkarskie sławy -  Wladimir Grbić i Sebastian Świderski od wielu lat są ambasadorami Olimpiad Specjalnych. Wszyscy bierzmy nich przykład i GRAJMY RAZEM!!! Przekonacie się, że zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną wspaniale pokazują radość ze sportowej sportowa rywalizacji, a ich emocje udzielają się kibicom”, zachęca Joanna Styczeń Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Podczas Ceremonii Otwarcia Turnieju w katowickim Spodku odbył się wyjątkowy Mecz Gwiazd z udziałem medalistów mistrzostw świata, Europy i mistrzów olimpijskich. W Meczu udział wzięły dwie drużyny prowadzone przez legendy świata piłki siatkowej: Waldemara Wspaniałego, który poprowadził drużynę Gwiazd złożoną z m.in. Ambasadorów Olimpiad Specjalnych: mistrza olimpijskiego i mistrza Europy Vladmira Grbicia, wicemistrza świata Sebastiana Świderskiego, dziennikarza i wielkiego fana siatkówki Zygmunta Chajzera, a także Przyjaciół Olimpiad Specjalnych: znakomitych siatkarzy: Jakuba Bednaruka, Piotra Gacka, i Marcina Komendy. W meczu Gwiazdy Olimpiad Specjalnych zmierzyły się z drużyną reprezentantów GKS Katowice, prowadzonych przez Stanisława Gościniaka. Do obu drużyn dołączyli zawodnicy Olimpiad Specjalnych – reprezentanci poszczególnych drużyn siatkówki zunifikowanej, biorących udział w Turnieju, w tym siatkarz Olimpiad Specjalnych Polska Piotr Bociek. Spotkanie zakończyło się sprawiedliwym remisem.

Na widowni Spodka zasiadło około 1200 kibiców, a wśród nich zaproszeni goście, m.in.: dwukrotny Mistrz Świata i dwukrotny Wicemistrz Olimpijski Samuele Papi, przewodniczący komisji zawodników Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej, Jacek Sęk, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej i  wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.

„W sporcie wynik i wygrana nie są najważniejsze. W sporcie najważniejsza jest pasja. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych dali mi – profesjonalnemu siatkarzowi wspaniałą lekcję – pokazali, że to właśnie pasja nadaje sportowi piękno. Nie powinniśmy nigdy o tym zapominać i uczyć się od sportowców z niepełnosprawnością intelektualną” powiedział Vladimir Grbić
 
Patronat honorowy nad Turniejem objęła Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP. Współorganizatorem zawodów był Polski Związek Piłki Siatkowej, a instytucjami finansującymi: Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Partnerem Turnieju było Miasto Katowice.
 

 
Sponsorzy Złoci Olimpiad Specjalnych Polska
Sponsorzy Srebrni Olimpiad Specjalnych Polska
Instytucje wspierające
Sponsorzy IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Białystok 2016
Ogólnopolski patronat medialny
Współorganizatorzy IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Białystok 2016
Partnerzy

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.