Wybierz oddział

Dzisiaj poznaliśmy zawodników, którzy dołączą do Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi!

18.06.2018

Na Igrzyska do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojadą sportowcy Olimpiad Specjalnych wyłonieni spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które 12 czerwca zakończyły się w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie, a także wybrani wcześniej reprezentanci m.in. w piłce nożnej kobiet, jeździe konnej, judo, wrotkarstwie,  gimnastyce, kajakarstwie czy koszykówce, złoci medaliści ogólnopolskich zawodów w tych dyscyplinach.
 „Dzisiejsze wydarzenie to dla naszych zawodników wcale nie koniec zmagań o wyjazd na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi. Dzisiaj poznaliśmy szeroki skład kadry – zawodników składu podstawowego i rezerwy, ale o tym, kto ostatecznie pojedzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zadecydują względy medyczne i sportowe. Przed zawodnikami z ogłoszonej dzisiaj listy  jeszcze bardzo ważny obóz przygotowawczy, który odbędzie się w październiku 2018 roku w Bydgoszczy. Dopiero po nim dokonana zostanie ostateczna kwalifikacja do wyjazdu” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
 W Olimpiadach Specjalnych zawodnicy rywalizują ze sportowcami o zbliżonych możliwościach. Dlatego są łączeni w grupy sprawnościowe, startujące na podobnym poziomie sportowym. W jednej grupie sprawnościowej maksymalnie może być maksymalnie 8 zawodników. W każdej z grup przyznawane są medale za pierwsze trzy miejsca  i wstążki za kolejne.
„Ponieważ każdy złoty medal, zdobyty na Igrzyskach jest równie ważny i uprawnia do zdobycia miejsca w reprezentacji, wyboru pomiędzy poszczególnymi zwycięzcami dokonujemy drogą losowania. W ten sposób wybór odbywa się zgodnie z zasadą równych szans i jest obiektywny  oraz sprawiedliwy”, powiedziała Małgorzata Strzałkowska, Dyrektor ds. Sportu Olimpiad Specjalnych Polska.
Ogólnopolskie Letnie Igrzyska na Śląsku wyłoniły medalistów w 11 dyscyplinach sportowych, z których 10 uprawnia do udziału w losowaniu. Są to bocce, tenis, lekkoatletyka, badminton, tenis stołowy, pływanie, kolarstwo, golf, bowling i trójbój siłowy. Spośród nich wylosowanych zostanie 35 zawodników składu podstawowego kadry oraz ponad 100 zawodników rezerwy.
Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych liczyć będzie 64 zawodników, reprezentujących nas w 17 dyscyplinach sportowych. W niektórych z nich Polacy wezmą udział po raz pierwszy, np. w golfie czy judo, w innych jesteśmy obecni od lat np. w bowlingu. Rywalizacja na kręgielni była jedną z popisowych dyscyplin naszych zawodników podczas poprzednich Światowych Igrzysk Los Angeles 2015, z których przywieźliśmy komplet złotych medali (drużyna, indywidualne, debel).
W Abu Dhabi polscy zawodnicy dołączą do ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. W Igrzyskach weźmie też udział ponad 2600 trenerów, 6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.  Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największa sportową i społeczną imprezą na świecie w przyszłym roku. Wydarzenie rozpocznie uroczysta ceremonia otwarcia 14 marca 2019 roku na stadionie Zayed Sports City, a zakończy ceremonia zamknięcia 21 marca 2019 roku.

Zapis przebiegu losowania można obejrzeć tutaj:

SPONSOR STRATEGICZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Sponsor strategiczny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Sponsorzy Złoci Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.