Wybierz oddział

Kwalifikacje przedolimpijskie przed Światowymi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019

8.10.2018

Od 1 do 10 października 2018 roku w Bydgoszczy trwa sprawdzian w 17 dyscyplinach olimpijskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, który wyłoni ostateczny skład reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (14  - 21 marca 2019 roku).

 

Do Bydgoszczy zjechało 98 sportowców Olimpiad Specjalnych Polska. Pod okiem 26 trenerów trenują w 17 letnich dyscyplinach olimpijskich, w których Polska będzie reprezentowana w Abu Dhabi i Dubaju: koszykówce, piłce nożnej, lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie oraz w dwóch dyscyplinach, w których pierwszy raz Polacy wezmą udział  – judo i golfie.

 

„Sprawdzian - obóz w Bydgoszczy jest bardzo ważnym elementem przygotowań do Igrzysk. Zawodnicy i trenerzy, którzy przyjechali z różnych regionów Polski muszą przez dziesięć dni zbudować zgrany i dobrze rozumiejący się zespół. To czas wspólnych treningów, badań lekarskich, ale także zajęć integracyjnych i zawiązywania przyjaźni. Przygotowujemy również naszych sportowców do podróży do odległych kulturowo i obyczajowo Zjednoczonych Emiratów Arabskich”, powiedziała Małgorzata Strzałkowska, kierownik polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych.

 

XV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi będą trwać od 14 do 21 marca 2019 roku. W wydarzeniu weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z ponad 170 krajów świata. W Igrzyskach weźmie też udział ponad 2600 trenerów, 6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.  Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największą sportową i społeczną imprezą na świecie w przyszłym roku.

Polska reprezentacja będzie liczyć 90 osób, w tym 64 zawodników i 26 trenerów, lekarzy i sztabu kadry.

 

Podczas poprzednich Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w 2015 roku w Los Angeles polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zdobyli aż 66 medali: 29 złotych, 18 srebrnych i 19 brązowych krążków.

„Możemy być dumni z zawodników Olimpiad Specjalnych – obalają stereotypy i uprzedzenia, trenują i rozwijają swoje sportowe oraz społeczne umiejętności, jednocześnie bawiąc się sportem i pokazując jego najpiękniejszą twarz. Polacy są świetnymi kibicami – wystarczy przywołać obrazki z ostatnich Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Teraz otwórzmy się na zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Wystarczy raz odwiedzić nasze zawody, które przez cały rok odbywają się w całej Polsce a przekonacie się, ile emocji potrafią dostarczyć Ci wspaniali sportowcy”, powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

 

W 2018 roku Olimpiady Specjalne kontynuują kampanię #GrajmyRazem oraz nagłaśniają jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki,  Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura,  Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP,  Agaty Kornhauser-Dudy. 

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. 

 Informacja prasowa dostępna w press room’ie Olimpiad Specjalnych Polska: http://olimpiadyspecjalne.pl/press-room

oraz w biurze prasowym Olimpiad Olimpiad Specjalnych w systemie Accredito:

https://accredito.com/olimpiady-specjalne-polska

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Damian Kuraś, +48 518 930 103, [email protected]

Przemysław Śmiałkowski, +48 518 930 104, [email protected]

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.