Wybierz oddział

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych oficjalnie otwarte!

15.03.2019
fot. Adam Nurkiewicz

Ponad 7,5 tysiąca zawodników z ponad 190 krajów, w tym członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych wzięło udział w uroczystej Ceremonii Otwarcia XV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Wyjątkowa uroczystość, z udziałem gwiazd sportu, muzyki i filmu odbyła się na zapełnionym do ostatniego miejsca stadionie imienia Szejka Zayeda w centrum Abu Dhabi. Ponad 43 tysiące widzów, zawodnicy, a także blisko 25 tysięcy wspierających ich trenerów i wolontariuszy było świadkami niezwykłego spektaklu z udziałem wykonawców światowej sławy, takich jak Avril Lavigne czy autor hitu Despacito Luis Fonsi. Artyści wspólnie oddali hołd zawodnikom Olimpiad Specjalnych, podkreślając niezwykłą determinację i wolę walki sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ważnym punktem uroczystości była premiera hymnu Igrzysk Right Where I’m Supposed To Be, stworzonego we współpracy m.in. z legendą muzyki i 28-krotnym zdobywcą nagrody Grammy Quincy Jonesem oraz Ryanem Tedderem wokalistą zespołu OneRepublic.

Przed telewizorami uroczystość oraz rozpoczynającą ją paradę sportowców ze wszystkich uczestniczących krajów obejrzały miliony telewidzów na całym świecie.

Jestem pod ogromnym wrażeniem ceremonii otwarcia i niesamowitej atmosfery panującej na Igrzyskach. Wśród Zawodników Olimpiad Specjalnych panuje ogromne pozytywne poruszenie i szczęście. Wszyscy możemy się od nich uczyć niesamowitej determinacji oraz tego, że się nie poddają pomimo trudności jakie ich spotykają. Trzymajmy mocno i gorąco kciuki za zawodników Olimpiad Specjalnych i wspólnie im kibicujmy - grajmy razem!” – powiedziała Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Oficjalnego otwarcia Igrzysk dokonał następca tronu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, książę Mohamed Bin Zayed Al Nahyan.

Wcześniej sztafeta Strzegących Prawa – policjantów, strażaków, funkcjonariuszy służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z wielu krajów świata – wspólnie z zawodnikami Olimpiad Specjalnych wprowadziła na stadion pochodnię z Ogniem Nadziei. W uroczystym, ostatnim biegu sztafety, zapalony w ateńskiej świątyni Ogień, rozświetlił stadion w Abu Dhabi, symbolicznie rozpoczynając Światowe Igrzyska.

„Wszystkie wydarzenia Igrzysk Olimpiad Specjalnych odbywają się w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim – dotyczy to zarówno Ceremonii Otwarcia i Zamknięcia Igrzysk, jak i na przykład dekoracji medalowych. W ten sposób podkreślamy jedność rodziny olimpijskiej i pokazujemy, że sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zasługują na podziw i szacunek na pewno nie mniejszy niż uczestnicy igrzysk olimpijskich czy paraolimpijskich” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 o, która rozpoczyna walkę o medale składa się z 90 osób w tym 64 zawodników, oraz 26 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa, którzy będą wspierać naszych zawodników w trakcie Igrzysk.

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju rywalizować będą w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentuje nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. Po raz pierwszy na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych polscy zawodnicy będą rywalizowali w judo i golfie – jest to debiut naszych zawodników w tych dyscyplinach na arenie światowej.

 

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybyło ponad 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów. W Igrzyskach bierze też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.

Pliki do pobrania: 

SPONSOR STRATEGICZNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.