Wybierz oddział

Olimpiady Specjalne Polska zapraszają na zawody wyjątkowych sportowców! Od 7 do 9 czerwca w Koninie, Licheniu i Ślesinie trwać będzie XII Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych.

7.06.2019

W Koninie, Licheniu i Ślesinie wystartuje 85 zawodników z całej Polski, których wspierać będzie łącznie 170 trenerów i wolontariuszy. Przez trzy dni zmagań wezmą oni udział w konkurencjach na pływalni oraz w hali sportowej. Jest to prawdziwe święto przełamywania własnych barier i ograniczeń, podczas którego wyjątkowi sportowcy pokazują kibicom, trenerom, rodzicom oraz przede wszystkim sobie, że potrafią osiągać cele, rozwijać się i uprawiać sport na wiele różnych sposobów.

„Program Treningu Aktywności Motorycznej  (ang. Motor Activity Training Program- MATP) to oficjalny program sportowo-rehabilitacyjny Olimpiad Specjalnych skierowany do osób, które z powodu niepełnosprawności intelektualnej i towarzyszących jej złożonych niepełnosprawności fizycznych, nie są w stanie trenować i startować w dyscyplinach sportu uprawianych w Olimpiadach Specjalnych” wyjaśniła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Program Treningu Aktywności Motorycznej oferuje konkurencje i zadania ruchowe zawsze dostosowywane do aktualnych, indywidualnych możliwości danego zawodnika.  Podczas zawodów uczestnicy mogą też korzystać z pomocy terapeuty oraz z zaadaptowanego do ich potrzeb sprzętu sportowego. Celem systematycznych treningów jest poprawa kondycji psychofizycznej uczestników MATP. Czasami efekt jest tak znaczący, że umożliwia udział w treningach i zawodach w oficjalnych dyscyplinach sportowych Olimpiad Specjalnych.

„Celem Olimpiad Specjalnych jest rehabilitacja poprzez sport. Chcemy pokazać, że każdy zawodnik, niezależnie od stopnia niepełnosprawności intelektualnej, jest wartościowym człowiekiem. Każdy ma w sobie potencjał, by osiągnąć zamierzone cele – czy będzie to medal na Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, uczestnictwo w zawodach regionalnych czy ogólnopolskich” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka.

Ogólnopolski Dzień Treningowy to wielkie święto zawodników, wyjątkowe zawody podczas których demonstrują oni swoje umiejętności w trenowanych konkurencjach ruchowych. Jest to też podsumowanie i zwieńczenie dotychczasowej systematycznej pracy zawodnika z terapeutą oraz powód do dumy dla wszystkich osób zaangażowanych w proces jego rehabilitacji.

„Zapraszamy wszystkich do kibicowania naszym wspaniałym sportowcom w Koninie, Ślesinie i Licheniu! Zapewniam, że wszystkie trzy dni zawodów będą czasem niezwykłych wzruszeń, radości i przyjaźni” podkreśliła Sylwia Kowalska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego zawodów.

Pomimo, że w ramach MATP pomiędzy uczestnikami nie występuje element współzawodnictwa, nagrodą dla zawodników za start w konkurencjach Dnia Treningowego są wymarzone medale.

„W trakcie Dnia Treningowego celem zawodnika jest pokazanie swoich maksymalnych umiejętności i za to należą im się ogromne brawa! Medale, które zdobywają są w pełni zasłużone, a my wszyscy możemy uczyć się od sportowców z niepełnosprawnością intelektualną woli walki i determinacji w dążeniu do celu!” dodała Sylwia Kowalska.

XII Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sponsorem strategicznym jest Tauron Polska Energia.

Program Dnia Treningowego:

7 czerwca 2019 /piątek/ 16.30 – 18.30  

Ceremonia Otwarcia XII Ogólnopolskiego Dnia Treningowego
Hala Widowiskowo-Sportowa w Ślesinie,  ul. Młodzieżowa 1

8 czerwca 2019 /sobota/

09.00 – 15.00  Zawody – konkurencje halowe
Hala Widowiskowo-Sportowa w Ślesinie,  ul. Młodzieżowa 1

09.30 – 11.30  Zawody – konkurencje wodne 
Obiekt Rekreacyjno-Sportowy RONDO w Koninie,  Al. 1 Maja 1A 

9 czerwca 2019 /niedziela/

09.00 – 11.00 Zawody – konkurencje halowe

11.00 – 12.00 Ceremonie Dekoracji, Ceremonia Zamknięcia,
Hala Widowiskowo-Sportowa w Ślesinie,  ul. Młodzieżowa 1

 

 

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Damian Kuraś, +48 518 930 103, [email protected]

Przemysław Śmiałkowski, +48 518 930 104, [email protected]

SPONSOR STRATEGICZNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.