Wybierz oddział

VIII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych oraz XII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych zakończone!

14.06.2021

VIII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych oraz XII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych zakończone!

Rywalizacja w ramach ósmej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Olimpiad Specjalnych w Zielonej Górze oraz XII Ogólnopolskich Regat Kajakowych Olimpiad Specjalnych w Nowej Soli trwała od 10 do 13 czerwca. 120 zawodników Olimpiad Specjalnych Polska przyjechało do województwa lubuskiego walczyć o jak najlepsze wyniki sportowe.

Za nami 3 dni pełne sportowych emocji. Zgodnie z harmonogramem VIII Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych w Zielonej Górze rozegrano prawie 1000 pojedynków. Były to rozgrywki w grach pojedynczych kobiet i mężczyzn, grach podwójnych kobiet i mężczyzn, a także w grzej mieszanej (mixt). Po pierwszym dniu gier preeliminacyjnych zostało wyłonionych 6 grup singla kobiet, 16 grup singla mężczyzn, 1 grupa debla kobiet, 4 grupy debla mężczyzn i jedna grupa mixt. Zawodnicy w poszczególnych grupach rywalizowali w systemie każdy z każdym.

Równolegle w nowosolskiej przystani kajakowej odbywały się XII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy rywalizowali na dystansach 200 i 500 metrów w kategoriach KT1 i KT2. Po preeliminacjach wyłoniono 18 grup, w tym 2 grupy osad dwójek na dystansie 500 metrów, 3 grupy osad dwójek na dystansie 200 metrów, 5 grup pojedynczych na dystansie 500 metrów oraz 8 grup pojedynczych na dystansie 200 metrów. W ramach jednej grupy brało udział w wyścigu do 5 uczestników. Po raz kolejny regaty te odbyły się dzięki gościnności władz Nowej Soli.

„Bardzo się cieszymy, że kolejna edycja ogólnopolskich zawodów Olimpiad Specjalnych mogła odbywać się w Nowej Soli. W mieście, które jest bardzo otwarte na sport i na aktywność fizyczną. W mieście, które ma do tego odpowiednią infrastrukturę. Także cieszymy się, że kolejne rekordy, dobre wyniki i medale zostały zdobyte właśnie tutaj” – powiedziała Natalia Walewska-Wojciechowska, Wiceprezydent Nowej Soli.

Organizowane przez Olimpiady Specjalne Lubuskie oraz Olimpiady Specjalne Polska zawody w tenisie stołowym i kajakarstwie były pierwszym ogólnopolskim spotkaniem sportowców Olimpiad Specjalnych Polska po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.  Przed organizatorami stało bardzo wiele wyzwań. Dowodem tego, że poradzili sobie doskonale była wspaniała atmosfera, obecna przez całe zawody. Zawodnicy, sędziowie, zaproszeni goście, wolontariusze – wszyscy współpracowali z uśmiechem na ustach i wzajemnie sobie pomagali, aby jak najlepiej przeżyć te sportowe święto zgodnie z wytycznymi przeciwepidemicznymi.

„Jestem przede wszystkim dumny z tych osób, które pracowały przy tych zawodach, a właściwie - z którymi to ja miałem zaszczyt pracować. To zespół ludzi, którzy podporządkowali swoje obowiązki zawodowe pod to wydarzenie, gotowych na ciągłe zmiany, różne warianty organizacji, zmieniające się przepisy” - powiedział Mariusz Kubicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. „Jednak patrząc na wszystkich uczestników: zawodników Olimpiad Specjalnych Polska i liderów, mogę powiedzieć, że to raczej my od nich dużo bierzemy, niż im dajemy. Bo taka energia, którą oni mogą przekazać czasem jednym uśmiechem czy gestem, powoduje, że choć nasza praca wydaje się trudniejsza niż z osobami pełnosprawnymi, to tak w moim odczuciu taka nie jest. Motywacja sportowców Olimpiad Specjalnych Polska jest ogromna, a współpraca z nimi daje poczucie spełnienia” – dodaje Kubicki.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali zaproszeni sędziowie główni z międzynarodowym doświadczeniem. Turniej tenisa stołowego sędziował Grzegorz Bor, natomiast regaty kajakowe wielokrotna medalistka olimpijska oraz Mistrzostw Świata i Europy - Beata Sokołowska.

„Jestem bardzo mile zaskoczona. Nie spodziewałam się tak pozytywnej imprezy, takiej atmosfery” - oceniła regaty kajakowe Beata Sokołowska, debiutująca w sędziowaniu zawodów Olimpiad Specjalnych – „Było super pod każdym względem: sportowym, przestrzegania zasad fair play, organizacyjnym. Jestem naprawdę pełna podziwu profesjonalizmu organizatorów, ale przede wszystkim sportowców!”

Ideą zawodów Olimpiad Specjalnych Polska jest promowanie aktywności fizycznej i inkluzji oraz przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska za każdym razem udowadniają, że rywalizacja sportowa to nie tylko zwycięstwa i medale, lecz również nauka pokory, pokonywania własnych słabości, kształtowanie charakteru, budowa wartości godnego podziwu człowieka oraz przełamywanie barier i stereotypów.

VIII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych oraz XII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych odbywały się pod honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak. 

Instytucje wspierające organizację VIII Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych oraz XII Ogólnopolskich Regat Kajakowych Olimpiad Specjalnych: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Miasto Zielona Góra, Miasto Nowa Sól, Powiat Nowosolski, Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Soli oraz Zielonogórski Klub Sportowy w Drzonkowie.

 

 

 

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.