Wybierz oddział

X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych za nami!

30.09.2021

Zakończył się X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych, w którym udział wzięło 45 zawodników Olimpiad Specjalnych Polska. Rywalizowali oni w czterech konkurencjach: ujeżdżeniu, torze przeszkód, wyścigach sztafet oraz ósemce. Zawody odbywały się w dniach 22-25 września br. w Górze (woj. wielkopolskie).

Głównym celem zawodów jeździeckich Olimpiad Specjalnych Polska jest popularyzacja jeździectwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

„Jazda konna daje naszym zawodnikom bardzo dużo. Potrafią rzeczy, z którymi często osoby pełnosprawne mają problem. Wsiadają na konia, kierują nim, dzięki czemu mają większe poczucie własnej wartości.  Potrafią odnaleźć się w środowisku jeździeckim, są też akceptowani przez wszystkich i podziwiani, przez co ich pewność siebie wzrasta”  – powiedziała Danuta Lech, trener jeździectwa Olimpiad Specjalnych Polska.

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska na zawodach jeździeckich mają utrudnione zadanie. Inaczej niż profesjonalni jeźdźcy, którzy na co dzień trenują i startują z tym samym wierzchowcem, zawodnicy rywalizujący w Górze swoje konie poznawali dopiero przed startem. Zwierzęta są bowiem dostarczane przez organizatora i dobierane tak, by odpowiadały one możliwościom zawodników.

– Jazda konna to dyscyplina wyjątkowo trudna.  W czasie zawodów sportowcy nie jeżdżą na koniach, na których trenują na co dzień.  Wymaga to od nich niezwykłej dojrzałości, bo między zawodnikiem a zwierzęciem musi pojawić się porozumienie i współpraca - powiedziała Joanna Styczeń – Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Jeździectwo jest dyscypliną olimpijską rozgrywaną podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych był eliminacją do reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Berlin 2023. 

Limity zawodników jeszcze nie zostały przyznane, ciągle o nie walczymy, ale miejmy nadzieję, że 2 „koniarzy” się zakwalifikuje i pojedzie do Berlina walczyć o najwyższe stopnie olimpijskiego podium. W 2019 roku z Abu Dhabi polska reprezentacja przywiozła worek medali, więc liczę na to, że podobny sukces odniesiemy w Berlinie – dodała Joanna Styczeń-Lasocka.

Organizatorem zawodów były Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań wraz z Olimpiadami Specjalnymi Polska oraz Stajnią Góra 13. Instytucje współfinansujące organizację imprezy to Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Olimpiady Specjalne (Special Olympics) są obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzesza ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Oficjalnie uznaje je Międzynarodowy Komitet Olimpijski.  Zawodnicy Olimpiad Specjalnych regularnie trenują, biorą udział w profesjonalnych zmaganiach, również na arenie międzynarodowej.

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.