Wybierz oddział

X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych za nami!

30.09.2021

Zakończył się X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych, w którym udział wzięło 45 zawodników Olimpiad Specjalnych Polska. Rywalizowali oni w czterech konkurencjach: ujeżdżeniu, torze przeszkód, wyścigach sztafet oraz ósemce. Zawody odbywały się w dniach 22-25 września br. w Górze (woj. wielkopolskie).

Głównym celem zawodów jeździeckich Olimpiad Specjalnych Polska jest popularyzacja jeździectwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

„Jazda konna daje naszym zawodnikom bardzo dużo. Potrafią rzeczy, z którymi często osoby pełnosprawne mają problem. Wsiadają na konia, kierują nim, dzięki czemu mają większe poczucie własnej wartości.  Potrafią odnaleźć się w środowisku jeździeckim, są też akceptowani przez wszystkich i podziwiani, przez co ich pewność siebie wzrasta”  – powiedziała Danuta Lech, trener jeździectwa Olimpiad Specjalnych Polska.

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska na zawodach jeździeckich mają utrudnione zadanie. Inaczej niż profesjonalni jeźdźcy, którzy na co dzień trenują i startują z tym samym wierzchowcem, zawodnicy rywalizujący w Górze swoje konie poznawali dopiero przed startem. Zwierzęta są bowiem dostarczane przez organizatora i dobierane tak, by odpowiadały one możliwościom zawodników.

– Jazda konna to dyscyplina wyjątkowo trudna.  W czasie zawodów sportowcy nie jeżdżą na koniach, na których trenują na co dzień.  Wymaga to od nich niezwykłej dojrzałości, bo między zawodnikiem a zwierzęciem musi pojawić się porozumienie i współpraca - powiedziała Joanna Styczeń – Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Jeździectwo jest dyscypliną olimpijską rozgrywaną podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych był eliminacją do reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Berlin 2023. 

Limity zawodników jeszcze nie zostały przyznane, ciągle o nie walczymy, ale miejmy nadzieję, że 2 „koniarzy” się zakwalifikuje i pojedzie do Berlina walczyć o najwyższe stopnie olimpijskiego podium. W 2019 roku z Abu Dhabi polska reprezentacja przywiozła worek medali, więc liczę na to, że podobny sukces odniesiemy w Berlinie – dodała Joanna Styczeń-Lasocka.

Organizatorem zawodów były Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań wraz z Olimpiadami Specjalnymi Polska oraz Stajnią Góra 13. Instytucje współfinansujące organizację imprezy to Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Olimpiady Specjalne (Special Olympics) są obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzesza ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Oficjalnie uznaje je Międzynarodowy Komitet Olimpijski.  Zawodnicy Olimpiad Specjalnych regularnie trenują, biorą udział w profesjonalnych zmaganiach, również na arenie międzynarodowej.

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.