Wybierz oddział

Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska świętują Światowy Dzień Zespołu Downa

21.03.2022

W Światowym Dniu Zespołu Downa wszyscy zawodnicy Olimpiad Specjalnych apelują do nas o akceptację i szacunek. Proszą by ich dostrzegać i doceniać – na sportowych arenach i w codziennym życiu.  Special Olympics to światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce w treningach i zawodach każdego dnia rywalizuje ponad 17,5 tysiąca sportowców – wielu z nich to zawodnicy z zespołem Downa. 

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto obchodzone jest na świecie od 2006 roku. W Polsce z każdym rokiem rośnie liczba osób, które 21 marca zakładają dwie różne skarpetki i w ten sposób solidaryzują się z wszystkimi, którzy posiadają dodatkowy chromosom. Ten dzień jest ważną datą dla Olimpiad Specjalnych Polskach - w mediach społecznościowych zostało zaprezentowane wyjątkowe przesłanie wideo, w którym Olimpiady Specjalne głosem swoich zawodników apelują o akceptację i szacunek: „Niech świat nas pozna! Jesteśmy tacy jak wy” podkreślają w nagraniu Grzegorz Czerwiakowski, Cecylia Sobolewska, Andrzej Telatycki, Witold Hornung, Brtłomiej Humanicki i Cezary Kubik, reprezentanci Olimpiad Specjalnych Mazowieckie. Nagranie zostało zrealizowane podczas treningu bowlingu w Warszawie.
 

- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a wśród nich także zawodnicy z zespołem Downa są wspaniałymi ludźmi.  Wystarczy dać im szansę, by pokazali nam niezwykły potencjał. Każdy z nich trenuje w kilku dyscyplinach sportowych, walczą o medale i potrafią zaskakiwać nawet swoich trenerów. Wszyscy możemy brać z nich przykład jak postępować w codziennym życiu - powiedziała Edyta Adamus, trenerka Olimpiad Specjalnych Mazowieckie.

 

W obchody święta, wspólnie z Olimpiadami Specjalnymi, włączyli się przyjaciele i ambasadorzy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska, szczególnie mocno w tym dniu wspiera zawodników z zespołem Downa za pośrednictwem mediów społecznościowych, a dziennikarz Tomasz Wolny zaprosił do współprowadzenia poniedziałkowego „Pytania na Śniadanie” w TVP zawodników - Bartosza Pawłowskiego, Jakuba Rucińskiego, Magdalenę Sterczyńską i Pawła Grzegorczyka.

 

- W tym dniu szczególnie chcemy podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna, w tym zespół Downa, to nie jest choroba. Osoby z zespołem Downa charakteryzują się niezwykłą empatią, przyjaznym nastawieniem i bardzo łatwo nawiązują kontakty międzyludzkie. Dlatego nie izolujmy ich od siebie, niech integrują się z nami i naszymi dziećmi. Oni potrzebują naszej akceptacji i szacunku - podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.