Wybierz oddział

Przed nami druga odsłona największego sportowego wydarzenia Olimpiad Specjalnych Polska! XII Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, 2022 zagościły w Bydgoszczy

21.05.2022
Fot. Magda Kasprzak, Olimpiady Specjalne Śląskie

W Bydgoszczy od 20 do 22 maja br. rywalizuje 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju - reprezentanci trzech dyscyplin: tenisa, gimnastyki i wrotkarstwa. Złote medale mogą otworzyć sportowcom drogę do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. Zawody rozgrywane są na kortach i sali gimnastycznej CWKS Zawisza oraz w hali Torbyd.

Patronat Honorowy nad Igrzyskami objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

- Zawdzięczamy Wam wszystkim wyjątkowe i emocjonujące przeżycia. Podziwiamy Was za to, jak godnie stajecie do pojedynków i jak bardzo poważnie traktujecie egzamin, który macie zdać z nabytych umiejętności sportowych. Bardzo gorąco Was pozdrawiam, życząc powodzenia oraz tego, by nadchodzące miesiące Igrzysk przyniosły wiele niezapomnianych chwil i stały się dla Was wszystkich świętem. Czerpcie pełnymi garściami radość z bycia razem i zawsze dobrze czujcie się w Waszej wyjątkowej społeczności – napisała w specjalnym liście do zawodników Agata Kornhauser-Duda.

Zawody w Bydgoszczy są drugą z  pięciu części tegorocznych Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Imprezę zainaugurował Rybnik (5-7 maja). Jeszcze w tym miesiącu zmagania przeniosą się do Poznania (28-30 maja). Czwarta część odbędzie się w Warszawie (3-5 czerwca), a ostatnia odsłona Ogólnopolskich Igrzysk rozegra się od 4 do 7 lipca w Kielcach i Suchedniowie. Łącznie w Igrzyskach udział weźmie ponad 1000 sportowców, rywalizujących w 12 dyscyplinach sportowych – obok gimnastyki, wrotkarstwa i tenisa, także w pływaniu, bocce, kolarstwie, judo, piłce nożnej, siatkówce, lekkiej atletyce, koszykówce i badmintonie oraz w programie Młodzi Sportowcy.  Spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 wyłoniona zostanie Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2023 roku odbędą się w Berlinie.

Olimpiady Specjalne Polska zwracają uwagę, że igrzyska są nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także ważnym projektem społecznym.

- W sferze społecznej duży nacisk kładzie się na promowanie różnorodności i programy włączające. Olimpiady Specjalne, już od lat sześćdziesiątych propagują społeczne zaangażowanie i społeczną odpowiedzialność, w tym różnorodność i inkluzję, Ta idea bardzo nam przyświeca. Chcemy wspólnie wykonywać różne aktywności, stąd nasza kampania “#GrajmyRazem” która ma przybliżać naszemu społeczeństwu i społeczeństwu całego świata partnerstwo i działanie na rzecz rozwoju nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale też ich rodzin, małżonków, partnerów, dzieci – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Zawodników, trenerów i organizatorów wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy całemu pokazują społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnościami wzbogacają nasze życie.

 

- Wspaniała idea, szczytne cele i z niczym nieporównywalna atmosfera zawodów Olimpiad Specjalnych powoduje, że ludzie stają się sobie bliżsi, zapominają o różnicy wieku, wykształcenia i rolach społecznych pełnionych na co dzień. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami!

Bo kiedy pomagamy innym, tak naprawdę pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas. Kochani Jesteście wielcy! Każda minuta Waszego prywatnego czasu jest dla nas skarbem! Dziękujemy, że dzielicie się Waszym życiem z nami, z Olimpiadami Specjalnymi  – powiedziała Alina Apryas, dyrektor bydgoskiej części Igrzysk.

 

Ruch Special Olympics jest częścią olimpijskiej rodziny i zgodnie z tradycją co 4 lata odbywają się Igrzyska Światowe. Właśnie w przyszłym roku w czerwcu czeka nas największe sportowe wydarzenie czterolecia, gdy w Berlinie do rywalizacji stanie ponad 7000 zawodników z całego świata. Wśród nich na pewno nie zabraknie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – wszyscy jej członkowie już zaczęli swoją drogę, zwyciężając w zawodach regionalnych, wielu z nich medalem zdobytym w Bydgoszczy zrobi kolejny krok ku światowym arenom.

Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, 2022 – Bydgoszcz odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sponsorami i partnerami Igrzysk są także Tauron Polska Energia, Huawei, Oshee, Levann, P&G, Marriott Warsaw i Champions Bar

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.