Wybierz oddział

Olimpiady Specjalne Polska z niecierpliwością odliczają dni do zawodów sportowych!

8.02.2023

Olimpiady Specjalne – światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną organizuje w tym roku największą sportową imprezę czterolecia! W Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 17 czerwca 2023 r. ruszą w Berlinie udział weźmie ponad 7 tysięcy sportowców, reprezentujących 190 delegacji. Nie może wśród nich zabraknąć Polaków – reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów. Organizatorzy już dzisiaj zapraszają dziennikarzy z Polski do uczestniczenia na żywo w tym wydarzeniu.

Formularz akredytacji dla mediów otwarty jest już na stronie :

https://ew.berlin2023.org/berlin2023/special2023olympics/e/ce/g/110820/. Rejestracje są przyjmowane do 30 kwietnia 2023 r.

 

Ruch Special Olympics jest częścią olimpijskiej rodziny, dlatego zgodnie z tradycją co 4 lata odbywają się Igrzyska Światowe. Tegoroczne Igrzyska w Berlinie, które rozpoczną się za mniej niż 130 dni, na pewno zapiszą się w historii sportu.  

„To już szesnaste Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, ale pierwsze w historii, które odbywają się tak blisko Polski. Nasi zawodnicy zdobywali już medale w USA, Grecji, Abu Dhabi czy dalekich Chinach. Teraz będziemy mogli zaprezentować się sportowo w Europie, „po sąsiedzku”. Dlatego już dziś zapraszamy dziennikarzy i wszystkich kibiców do śledzenia zmagań naszych zawodników. Bądźmy razem z nimi, gdy będą nas godnie reprezentowali na sportowych arenach w Berlinie” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Organizatorzy berlińskich Igrzysk cały czas podkreślają, że chcą by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. Czas igrzysk ma być świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa.

Przedsmak międzynarodowej rywalizacji sportowej Olimpiad Specjalnych czeka nas w Polsce już w lutym. Od 27 lutego do 3 marca w Zakopanem 100 zawodników z aż 15 krajów: Polski, Niemiec, Austrii, Ukrainy, Monako, Irlandii, Kazachstanu, Węgier, Izraela, Serbii, Belgii, Finlandii, Słowenii, Szwajcarii i Słowacji będzie rywalizowało w narciarstwie alpejskim.

Europejski Mityng w Narciarstwie Alpejskim Olimpiad Specjalnych to największe tego typu wydarzenie w Europie i największa europejska impreza Olimpiad Specjalnych w Polsce od 2019 roku, gdy Łódź gościła u siebie europejski turniej siatkówki zunifikowanej.

„Czas pandemii był dla naszych zawodników szczególnie trudny. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19, a bezpieczeństwo i zdrowie naszych sportowców stawiamy na pierwszym miejscu. Dlatego cieszymy się, że wróciliśmy do trenowania i sprawdzania swoich umiejętności na zawodach – także tych międzynarodowych. Nadrabiamy ten trudny czas, ale radość naszych sportowców i coraz większa grupa wracająca do aktywności fizycznej i regularnych treningów sprawia, że czujemy ogromną satysfakcję z naszych działań i już nie możemy się doczekać tegorocznych zawodów!” - dodała Joanna Styczeń-Lasocka.

Przed Olimpiadami Specjalnymi Polska zapowiada się bardzo intensywny rok – oprócz igrzysk światowych i europejskiego mityngu w Zakopanem, w całym kraju odbędzie się łącznie ponad 200 regionalnych imprez sportowych, a także 10 wydarzeń o charakterze ogólnokrajowym, wśród nich 7 zawodów rangi ogólnopolskiej, pikniki integracyjne i sprawdzian przygotowawczy dla reprezentacji na Światowe Letnie Igrzyska w Berlinie.

„Te działania nie byłyby możliwe bez wsparcia wielu ludzi i instytucji – naszych trenerów, wolontariuszy,  współpracujących z nami lekarzy, a także naszych partnerów i sponsorów. Otrzymujemy też wsparcie z tytułu 1,5 procent podatku – jesteśmy organizacją pożytku publicznego i coraz więcej osób chce wspierać nas także w ten sposób.” - podkreśliła  Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska. Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska.

 

 

***

Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

 

Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska - Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych” do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów.

 

Na świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z blisko 200 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako jeden z trzech filarów światowego olimpizmu. 

 

Olimpiady Specjalne Polska wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. Do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska należą także marki OSHEE oraz Levann.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.