Wybierz oddział

Najważniejsza narciarska impreza Olimpiad Specjalnych w Europie ruszy w Zakopanem!

24.02.2023

Kibicujmy sportowcom z niepełnosprawnością intelektualną. W Zakopanem rusza Europejski Mityng w Narciarstwie Alpejskim Olimpiad Specjalnych. Od 27 lutego do 3 marca w stacji narciarskiej Suche Ski 100 zawodników Olimpiad Specjalnych z aż 12 krajów: Polski, Niemiec, Austrii, Monako, Irlandii, Węgier, Izraela, Serbii, Belgii, Słowenii, Szwajcarii i Słowacji będzie rywalizowało w narciarstwie alpejskim.

Mityng jest największym tego typu wydarzeniem w Europie i największą europejską imprezą Olimpiad Specjalnych w Polsce od 2019 roku, gdy Łódź gościła u siebie Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych.

„Cieszę się, że po trudnym okresie odosobnienia w pandemii COVID-19 wracamy do międzynarodowej rywalizacji i po 3 latach do Zakopanego, gdzie w 2020r. tuż przed pandemią odbyła się I część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19, a bezpieczeństwo i zdrowie naszych sportowców stawiamy na pierwszym miejscu. Na szczęście udaje nam się realizować program regularnych treningów i zawodów. Czujemy ogromną satysfakcję z naszych działań i już nie możemy doczekać się zawodów w Zakopanem. Zapraszamy kibiców na stok narciarski” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Podczas Mityngu czekają nas widowiskowe konkurencje – slalom gigant i super slalom gigant. W rywalizacji sportowej zawodnicy Olimpiad Specjalnych pokażą nie tylko umiejętnością narciarskie, ale przede wszystkim to, co stanowi prawdziwą istotę sportu i ruchu Special Olympics: ducha fair play, ogromne serce do walki i determinację, by przełamywać swoje bariery.

„Cieszę się, że jadę na zawody narciarskie. Postaram się zdobyć w Zakopanem złoty medal! Obiecuję, że będę dzielny w swym wysiłku” – podkreślił przypominając fragment przysięgi zawodnika Olimpiad Specjalnych, Paweł Gredka, jeden z reprezentantów Olimpiad Specjalnych Polska na Europejski Mityng.  „Sport jest dla mnie bardzo ważny, dzięki niemu mogę spotykać innych ludzi, pokazywać swoje umiejętności” dodał kolejny z naszych reprezentantów, Rafał Mróz.

W czasie pandemii możliwość rywalizacji sportowej była znacznie ograniczona., dlatego narciarze Olimpiad Specjalnych w całej Europie cieszą się, że mogą wrócić na sportowe areny. Dla nich możliwość rywalizacji to coś więcej niż tylko sport.

„Narciarstwo umożliwia osobom z niepełnosprawnością intelektualną wszechstronny rozwój. Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska podczas regularnych treningów doskonalą się nie tylko z umiejętności jazdy. Uczą się panować nad - naturalnym przecież dla każdego człowieka - strachem, budują pewność siebie i rozwijają się społecznie i fizycznie. W Zakopanem podziwiać będziemy zawodniczki i zawodników z 12 programów Olimpiad Specjalnych. To także spotkanie różnych kultur, języków i charakterów, pokaz tolerancji i otwartości” – podkreśliła Małgorzata Strzałkowska, dyrektor ds. sportu Olimpiad Specjalnych Polska i koordynator części sportowej mityngu.

Zmagania alpejczyków Olimpiad Specjalnych śledzić będzie można na Facebooku, Instagramie, Twitterze i stronie internetowej Olimpiad Specjalnych Polska: OlimpiadySpecjalne.pl

Mityng to dopiero przedsmak tegorocznej międzynarodowej rywalizacji w Olimpiadach Specjalnych.  Special Olympics – światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną organizuje w tym roku największą sportową imprezę czterolecia! W Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 17 czerwca 2023 r. ruszą w Berlinie udział weźmie ponad 7 tysięcy sportowców, reprezentujących 190 delegacji. Nie może wśród nich zabraknąć Polaków – reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów.

„To już szesnaste Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, ale pierwsze w historii, które odbywają się tak blisko Polski. Nasi zawodnicy zdobywali już medale w USA, Grecji, Abu Dhabi czy dalekich Chinach. Teraz będziemy mogli zaprezentować się sportowo w Europie, „po sąsiedzku”. Dlatego zapraszamy polskich kibiców do śledzenia zmagań naszych zawodników. Bądźmy razem z nimi, gdy będą nas godnie reprezentowali na sportowych arenach w Berlinie” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Organizatorzy berlińskich Igrzysk cały czas podkreślają, że chcą by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. Czas igrzysk ma być świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa.

Przed Olimpiadami Specjalnymi Polska zapowiada się bardzo intensywny rok – oprócz igrzysk światowych i europejskiego mityngu w Zakopanem, w całym kraju odbędzie się łącznie ponad 200 regionalnych imprez sportowych, a także 10 wydarzeń o charakterze ogólnokrajowym, wśród nich 7 zawodów rangi ogólnopolskiej oraz pikniki integracyjne.

Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Naszymi partnerami są: Oshee, Fundacja ENEA, Levann, Procter&Gamble, International Lions Club Foundation.

 

Foto: Adam Nurkiewicz

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.