Wybierz oddział

Święto golfa na Śląsku

12.05.2023

Na polu golfowym w Mikołowie rywalizowali sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną. Od wtorku, 9 maja  do czwartku 11 maja trwał tam II Ogólnopolski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych! Jedną z jego uczestniczek była Katarzyna Jaworek, która już w czerwcu będzie walczyć o medal na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Berlin 2023.

Golfiści z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski zjechali do Golf Parku Mikołów. Wyszli na pole wierni przysiędze Olimpiad Specjalnych: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.

 

Zawody poprzedził indywidualny konkurs sprawności, który pozwolił ocenić stan umiejętności sportowców.

 

„Golf uczy koncentracji i dokładności, wymaga skupienia, spokoju i koordynacji ruchowej. Te umiejętności są bardzo potrzebne osobom z niepełnosprawnością intelektualną – mogą dać im odwagę, otwartość na świat, przełamać ich własne bariery. Golf jest bardzo atrakcyjną dyscypliną i może przyciągnąć do świata Olimpiad Specjalnych nowych zawodników, do czego namawiam z całego serca”, powiedział organizator turnieju Dariusz Wosz, Dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska – Śląskie.

 

Podczas turnieju, na polu golfowym rywalizowały także dwuosobowe zespoły złożone z zawodnika Olimpiad Specjalnych i pełnosprawnego partnera. Musiały ze sobą ściśle współpracować, jeżeli chciały trafiać do dołków i zdobywać punkty. To unikalna koncepcja wypracowana na świecie przez ruch Olimpiad Specjalnych – tzw. sport zunifikowany. Pomysł ten jest z sukcesem stosowany globalnie w różnych dyscyplinach sportu, takich jak np. koszykówka i piłka siatkowa.

 

„Bardzo chcemy – zgodnie z naszym hasłem #GrajmyRazem zachęcić osoby pełnosprawne do wspólnych treningów z zawodnikami Olimpiad Specjalnych Polska. Sport – jak to określamy – zunifikowany, daje dużo radości i wzruszeń. I uczy współpracy – jeżeli chcemy wygrać musimy dobrze się poznać, wykorzystywać przewagi partnera i oferować swoje silne strony. Cieszę się, że golf dołączył do rodziny sportów zunifikowanych”, powiedziała Joanna Styczeń Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

 

Wśród dyscyplin, w których zawodników Olimpiad Specjalnych Polska wspierają pełnosprawni partnerzy jest piłka siatkowa.  Nasza reprezentacja po raz pierwszy weźmie udział w imprezie globalnej rangi – Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Do Berlina wybiera się też uczestniczka turnieju golfowego w Mikołowie – Katarzyna Jaworek.

 

„Jestem szczęśliwa, że jadę na Światowe Igrzyska. Będę chciała pokazać się z jak najlepszej strony”, powiedziała nasza reprezentantka.

 

W Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 17 czerwca 2023 r. ruszą w Berlinie udział weźmie ponad 7 tysięcy sportowców, reprezentujących 190 delegacji. Nie może wśród nich zabraknąć Polaków – reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów. 

 

Czas igrzysk ma być czasem przełamywania barier i budowy wzajemnych relacji między osobami z niepełnosprawnością intelektualną a pełnosprawnymi. To znakomita okazja do zobaczenia jakimi są fantastycznymi ludźmi – pełnymi radości, pasji, wrażliwości. Uczmy się od nich okazywania emocji. Tym bardziej, że w tym roku po raz pierwszy w historii Igrzyska odbędą się tak niedaleko polskiej granicy. Zapraszam wszystkich kibiców do Berlina. Zobaczycie prawdziwe sportowe emocje i dostaniecie sporą dawkę wzruszeń”, zachęca Joanna Styczeń-Lasocka.

 

Partnerami publicznymi turnieju byli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Miasta Mikołowa i Urząd Marszałkowski w Katowicach, a patronem sportowym Polski Związek Golfa.

 

Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Naszymi partnerami są: Oshee, Fundacja ENEA, Darczyńcą: Fundacja ORLEN, Procter&Gamble.

Więcej informacji na temat Olimpiad Specjalnych Polska znaleźć można na stronie internetowej OlimpiadySpecjalne.pl i na Facebooku Olimpiad Specjalnych Polska.

 

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.