Wybierz oddział

Olimpiady Specjalne Polska oraz Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin serdecznie zapraszają na XIII Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych Konin/ Licheń/ Ślesin 2023.

26.05.2023

W Koninie, Licheniu i Ślesinie wystartuje 70 zawodników z 12. Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska, których wspierać będzie łącznie 140 trenerów i wolontariuszy. Przez trzy dni zmagań wezmą oni udział w konkurencjach na pływalni oraz w hali sportowej. Jest to prawdziwe święto przełamywania własnych barier i ograniczeń, podczas którego wyjątkowi sportowcy pokazują kibicom, trenerom, rodzicom oraz przede wszystkim sobie, że potrafią osiągać cele, rozwijać się i uprawiać sport na wiele różnych sposobów.

„Program Treningu Aktywności Motorycznej  (ang. Motor Activity Training Program- MATP) to oficjalny program sportowo-rehabilitacyjny Olimpiad Specjalnych skierowany do osób, które z powodu niepełnosprawności intelektualnej i towarzyszących jej złożonych niepełnosprawności fizycznych, nie są w stanie trenować i startować w dyscyplinach sportu uprawianych w Olimpiadach Specjalnych” wyjaśnia Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Program Treningu Aktywności Motorycznej oferuje konkurencje i zadania ruchowe zawsze dostosowywane do aktualnych, indywidualnych możliwości danego zawodnika.  Podczas zawodów uczestnicy mogą też korzystać z pomocy terapeuty oraz z zaadaptowanego do ich potrzeb sprzętu sportowego. Celem systematycznych treningów jest poprawa kondycji psychofizycznej uczestników MATP. Czasami efekt jest tak znaczący, że umożliwia udział w treningach i zawodach w oficjalnych dyscyplinach sportowych Olimpiad Specjalnych.

„Celem Olimpiad Specjalnych jest rehabilitacja poprzez sport. Chcemy pokazać, że każdy zawodnik, niezależnie od stopnia niepełnosprawności intelektualnej, jest wartościowym człowiekiem. Każdy ma w sobie potencjał, by osiągnąć zamierzone cele – czy będzie to medal na Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, uczestnictwo w zawodach regionalnych czy ogólnopolskich” dodaje Joanna Styczeń-Lasocka.

 

Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-28 maja pod Honorowym Patronatem

Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Zaproszenie do Komitetu Honorowego przyjęli Prezydent Miasta Konina – Piotr Korytkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin – Mariusz Zaborowski.

Współorganizatorem imprezy jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie.

 

 

Sportowcom towarzyszyć będą trenerzy, rodzice i wolontariusze – uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie.

 

Dzień Treningowy rozpocznie się 26 maja 2023 roku o godzinie 16.30  uroczystą Ceremonią Otwarcia w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Młodzieżowej 1 w Ślesinie.
W tym samym miejscu w sobotę i niedzielę odbędą się konkurencje halowe. Dodatkowo,
w sobotę, w Obiekcie Rekreacyjno-Sportowym „Rondo” w Koninie przeprowadzone zostaną konkurencje wodne. Dzień Treningowy zakończą Ceremonia Medalowa i Ceremonia Zamknięcia.

 

XIII Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych dofinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jego organizację wsparło Miasto Konin, Miasto i Gmina Ślesin, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślesinie,  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza w Koninie oraz Smurfit Kappa oddział w Koninie.

 

Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne Polska są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Partnerami Olimpiad Specjalnych Polska są także Oshee, Fundacja Enea i Darczyńcą Fundacja Orlen.

Więcej informacji o Olimpiadach Specjalnych Polska znaleźć można na stronie: www.olimpiadyspecjalne.pl oraz w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku: https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne  

 

Program Dnia Treningowego:

 

26 maja 2023  /piątek/

16.30 - 18.30  Ceremonia Otwarcia

Hala Widowiskowo-Sportowa w Ślesinie, ul. Młodzieżowa 1

 

27 maja 2023 /sobota/

9.00 - 15.00  zawody - konkurencje halowe

Hala Widowiskowo-Sportowa w Ślesinie, ul. Młodzieżowa 1

9.30 - 11.30  zawody - konkurencje wodne

Obiekt Rekreacyjno-Sportowy RONDO w Koninie, ul. Al. 1 Maja 1A

 

28 maja 2023  /niedziela/

9.00  - 11.00  zawody - konkurencje halowe

11.00 - 12.00  Ceremonia Dekoracji, Ceremonia Zamknięcia,

Hala Widowiskowo-Sportowa w Ślesinie, ul. Młodzieżowa 1

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.