Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych zajęła Zakopane! Treningi, wycieczki i dużo dobrej zabawy w sportowym duchu przed Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych Turyn 2025.
W skąpanym w słońcu Zakopanem zjawiło się aż 70 zawodników i trenerów Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych, którzy szykują się do XII Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Turynie. Gośćmi specjalnymi były dwie ambasadorki organizacji – Sofia Ennaoui i Kinga Zawodnik.
Najmłodszy jest jeszcze niepełnoletni, najstarszy zaś skończył już 60 lat. Dla nich wiek nie jest jednak żadną przeszkodą. Trenują ramię w ramię, wspierając się w trudniejszych momentach i ciesząc z sukcesów. Między innymi ta jedność zawodników urzekła Sofię Ennaoui, która nie tylko odwiedziła sportowców w Zakopanem, ale i specjalnie dla nich poprowadziła trening. – Gdy otrzymałam propozycję dołączenia do ambasadorów Olimpiad Specjalnych, czułam dumę i zaszczyt z powierzonej mi roli. Dziś, gdy spędziłam z zawodnikami kilka dni, mogę powtórzyć po raz kolejny, że sport jest przepięknym łącznikiem, a nasi zawodnicy zachwycają mnie swoim zaangażowaniem i ciężką pracą – powiedziała lekkoatletka.
Jej słowa potwierdza również Aneta Rękas-Woźniak, trenerka oddziału warmińsko-mazurskiego – Sport jest dla nich przepustką. Mogą zwiedzać nie tylko Polskę, ale i inne kraje. Dają również nadzieję, udowadniając swoim kolegom że wszystko jest możliwe. Sport to rehabilitacja w kilku jej aspektach, nie tylko fizycznym, ale i społecznym. To ogromnie ważne. Tu rodzą się piękne przyjaźnie i rośnie nadzieja – zapewniała trenerka. Co przekazałaby rodzicom osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy jeszcze nie dołączyli do rodziny Olimpiad Specjalnych? – Powiedziałabym, by nie zastanawiali się nawet przez chwilę. Zobaczą, jak rozwiną się ich dzieci, jak urosną im skrzydła – powiedziała.
Sport w wielu z nich rozwinął również inne pasje. Dwudziestotrzyletnia Wiktoria przyznała, ze od kiedy jeździ na zawody i zgrupowania, zakochała się w fotografii i z każdego wyjazdu wraca z tysiącem zdjęć. Wszystkiego jest ciekawa. Gdy w Zakopanem pojawiła się Kinga Zawodnik, Wiktoria zasypała ją pytaniami. – Jestem zachwycona naszymi zawodnikami i świetnie się z nimi bawiłam. Bycie ambasadorką Olimpiad Specjalnych to prawdziwa duma. Choć przyznam, że wspólna wycieczka w góry i trening, w którym wzięłam udział, naprawdę dały mi w kość – śmiała się prezenterka. Nic dziwnego. Tu wcale nie ma taryfy ulgowej. Wczesna pobudka, rozgrzewka, trening pod okiem specjalistów lub wymagająca wyprawa w góry, planowanie strategii – każdy ich dzień wypełniony jest od samego rana do godzin wieczornych. We Włoszech zaprezentują się w narciarstwie alpejskim, biegu w rakietach śnieżnych, narciarstwie biegowym, łyżwiarstwie szybkim oraz unihokeju podczas Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Turyn 2025. Jak wypadną? O tym przekonamy się wszyscy już w marcu!
Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora głównego przyjął Huawei Polska. Partnerem Strategicznym jest PKP S.A., a Partnerem Technicznym Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych jest firma 4F. Partnerami Olimpiad Specjalnych są także Oshee oraz Toyota Motors Europe.