Wybierz oddział

Europejski Turniej Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych otwarty

6.06.2013

- Sporty zunifikowane to kolejny droga, która wiedzie do przełamania społecznych barier i wykorzenienia wykluczeń – powiedziała Dyrektor Zarządzająca Special Olympics Europe/Eurasia Mary Davis. W Warszawie rozpoczął się Europejski Turniej Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych.

Ceremonia Otwarcia Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych odbyła się w warszawskim Torwarze.  Turniej potrwa do 8 czerwca. Przy rytmach samby na parkiet weszło dwanaście europejskich reprezentacji Olimpiad Specjalnych, które składają się zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i ich pełnosprawnych partnerów. Zawodnikom towarzyszyli przyjaciele Olimpiad Specjalnych – m.in.  Katarzyna Frank – Niemczycka, Michał Żewłakow, Roman Kosecki, Jan Urban, Zygmunt Chajzer czy Karol Strasburger. Ceremonię poprowadzili  Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska – Michał Olszański i Anna Popek.

Widzów i specjalnych gości powitał Bogusław Gałązka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
- Witam was wszystkich i życzę niezapomnianych chwil w Warszawie – powiedział Bogusław Gałązka.

Zawodników powitała również Mary Davis, Dyrektor Zarządzająca Special Olympics Europe/Eurasia. Davis zwróciła uwagę na wagę sportów zunifikowanych.

- Sporty zunifikowane to kolejna droga przełamywania społecznych barier i walki z wykluczeniami  – powiedziała Mary Davis.

Głównym celem Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych jest nawiązanie współpracy pomiędzy środowiskiem osób pełnosprawnych i ludzi z niepełnosprawnością intelektualną oraz budowanie świadomości i tolerancji. Założeniem sportów zunifikowanych jest wspólna gra osób sprawnych z niepełnosprawnymi intelektualnie.

Na Ceremonii Otwarcia nie zabrakło również profesjonalnych piłkarzy – słowa poparcia do zawodników skierowali byli reprezentanci Polski Michał Żewłakow i  Roman Kosecki. Pierwszy jest Ambasadorem Turnieju, a drugi Ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska.

- Rok temu przeżywaliśmy w Polsce sportowe emocje przy okazji Euro 2012. Wierzę, że przeżyjemy to samo teraz. Zawodnicy, grajcie z pasją – powiedział Michał Żewłakow.

Później przy mikrofonie pojawił się Kosecki.

- Widzimy się jutro na boisku. Pamiętajcie, każdy jest zwycięzcą! – zagrzewał do walki Roman Kosecki.

W turnieju rozgrywanym na boiskach Legii Warszawa i Agrykoli wystąpi 12 europejskich reprezentacji: Austria, Francja, Niemcy, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja i Turcja. W skład każdej z nich wchodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich pełnosprawni partnerzy. Pięć najlepszych drużyn zakwalifikuje się do światowego turnieju Special Olympics Unified Cup – Rio 2014.

Plan na czwartek (05.06)

W czwartek rozegrane zostaną mecze w grupach. Dzień zaczniemy od wielkich emocji dla kibiców polskich kibiców. O 8:00 mecz Polska – Rosja.  Drugie grupowe spotkanie Polacy zagrają z Austrią o 16:45. W  ciągu dnia zaplanowane są dwa warsztaty w ramach programu Liderów Olimpiad Specjalnych. Program obejmuje szereg nowatorskich inicjatyw, które dają szansę byłym lub aktualnym sportowcom decydowania o sobie, wypowiadania się publicznie we własnym i kolegów imieniu, podejmowania się zadań dostępnych osobom w normie intelektualnej. Program Lider Olimpiad Specjalnych to zestaw warsztatów dających zawodnikom możliwość rozwoju umiejętności, pewności siebie, poczucia własnej wartości, a także pełnienia różnych ról społecznych i aktywnej działalności organizacyjnej. Ostatni mecz Francja – Litwa rozpocznie się o 18:15.

Polska – Rosja  8:00 – 9:00 (obiekt: Legia Warszawa – boisko boczne nr 2)
Francja – Niemcy 8:30 – 9:30 (obiekt: Agrykola)
Serbia – Turcja 8:30 – 9:30 (obiekt: Legia Warszawa – boisko boczne nr 1)
Rumunia – Słowacja 9:30 – 10:30 (obiekt: Legia Warszawa – boisko boczne nr 2)
Warsztaty w ramach programu Liderów Olimpiad Specjalnych 10:00 – 10:45 (obiekt: Agrykola)
Rosja – Austria  12:45 – 13:45 (obiekt: Legia Warszawa – boisko boczne  nr 2)
Turcja – Węgrzy 13:00 – 14:00 (obiekt: Agrykola)
Niemcy – Litwa 13:00 – 14:00 (obiekt: Legia Warszawa – boisko boczne nr 1)
Słowacja – Łotwa  14:15 – 15:15 (obiekt: Legia Warszawa – boisko boczne nr 2)
Warsztaty w ramach programu Liderów Olimpiad Specjalnych 14:30 – 15:15 (obiekt: Agrykola)
Polska – Austria  16:45 – 17:45 (obiekt: Legia Warszawa – boisko boczne nr 2)
Rumunia – Łotwa 18:00 – 19:00 (obiekt: Agrykola)
Serbia – Węgry 18:00 – 19:00 (obiekt: Legia Warszawa  - boisko boczne 1)
Francja – Litwa 18:15 – 19:15 (obiekt: Legia Warszawa – boisko boczne nr 2)

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.