Wybierz oddział

Faza grupowa za nami

6.06.2013

Po środowej Ceremonii Otwarcia przyszedł czas na rozegranie meczów grupowych. O 8.00 rano na murawę wybiegli pierwsi zawodnicy – reprezentanci Polski i Rosji. Gospodarze stracili bramkę już w pierwszych minutach i nie zdołali odrobić straty. Na początek turnieju przegraliśmy z Rosją 0:1. O 8.30 rozegrano równolegle dwa mecze. Na Agrykoli Francja pokonała Niemców 4:0. Takim samym wynikiem zakończył się mecz Serbii z Turcją. W kolejnym meczu Rumunia pewnie pokonała Słowację aż 6:1.

Przed południem odbyły się także warsztaty w ramach programu Liderów Olimpiad Specjalnych.  Program ma na celu stałe podnoszenie sprawności życiowej zawodników z niepełnosprawnością intelektualną poprzez możliwość samodzielnego wyboru roli, którą mogą realizować w Olimpiadach Specjalnych np. asystenta trenera, czy członka Rady Sportowców.

Po przerwie Rosja pokonała Austrię 2:1. Taki wynik oznaczał, że Rosjanie wygrywają naszą grupę, a mecz Polski z Austrią zdecyduje o awansie do ćwierćfinałów. W grupie B Słowacja okazała się lepsza i pokonała Łotwę 4:1. Mecz Turcja-Węgry (grupa C) zakończył się remisem 1:1. W grupie D Niemcy ponieśli drugą porażkę. Tym razym przegrali z Litwą 1:3. Tym samym zakończyli fazę grupową na ostatnim miejscu.

Dramatyczny mecz z Austrią

Pierwsza połowa to koncertowa gra Polaków. Nasz bramkarz nie miał zbyt wiele pracy, za to austriaccy obrońcy nie mogli upilnować polskich skrzydłowych i mogli mówić o szczęściu, że na przerwę schodzili tylko z dwubramkową stratą.

- Bardzo dobrze. Świetnie realizujecie założenia taktyczne. Tak trzymać. Pamiętajcie, że to jest aż 2:0 i tylko 2:0. Gramy spokojnie i staramy się ukłuć Austriaków - tłumaczył w przerwie trener polskich piłkarzy.

Tylko zwycięstwo dawało nam awans do ćwierćfinału. Remis premiował Austrię, bo mecz z Rosją przegrała tak samo jak Polska - jedną bramką, ale udało jej się strzelić gola.

Początek drugiej połowy był wyrównany. Polacy po raz drugi w spotkaniu nie mieli szczęścia - po raz drugi poprzeczka uratowała Austiaków. Nerwowo zrobiło się na 10 minut przed końcem, kiedy Austria strzeliła bramkę kontaktową. W ostatnich minutach polski bramkarz popełnił błąd. Wychodząc do dośrodkowania nie trafił w piłkę. Zamiast tego jego ręka wylądowała na głowie Austriaka. Sędzia podyktował rzut karny, który został pewnie zamieniony na bramkę. Było 2:2. Mimo walki Polakom nie udało się zdobyć kolejnej bramki.

Taki wynik oznacza, że do ćwierćfinału awansowała Austria. Polakom przyjdzie grać o miejsca 9-12.

Kolejny świetny mecz rozegrała za to reprezentacja Rumunii, która po zwycięstwie 6:1 z Słowacją, rozbiła 6:0 reprezentantów Łotwy. Rumuni wygrali grupę B i w kolejmym meczu zmierzą się z Austrią. Drugie miejsce w grupie zajęła Słowacja, która po klęsce w pierwszym meczu podniosła się i pewnie ograła Łotwę 4:0. W meczu, którym stawką będzie półfinał, Słowacy zagrają się z Rosją.

W ostatnim meczu grupy C Serbowie bezbramkowo zremisowali z Węgrami i tym samym obie ekipy zapewniły sobie awans do ćwierćfinału. Ostatnie miejsce w grupie zajęła reprezentacja Turcji.