Wybierz oddział

Sukces reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska. 46 medali w PyeongChang 2013!

5.02.2013

41 zawodników reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska zdobyło na X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w koreańskim PyeongChang 46 medali. Zakończone dziś igrzyska były największą imprezą sportową na świecie w tym roku.

 

Na X Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych (29.01 – 05.02.2013 r.) do Korei Południowej przyleciało kilka tysięcy osób – w tym 2300 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, którzy reprezentowali 111 krajów.

 

Polska wystawiła liczną, 59-osobową reprezentację, w skład której weszło 41 zawodników. Była to jedna z najliczniejszych reprezentacji na igrzyskach. Nasi sportowcy rywalizowali w 5 z 7 dyscyplin rozgrywanych na igrzyskach: narciarstwie biegowym, narciarstwie zjazdowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. W sumie Polacy zdobyli 46 medali: 19 złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych.

 

- Ideą Olimpiad Specjalnych jest przede wszystkim uczestnictwo, tym samym jesteśmy najbliżej idei Pierre’a de Coubertaina. Sportowcy zostają przydzieleni do grup, gdzie rywalizują z osobami o podobnym potencjale sprawnościowym. Dzięki temu mają równe szanse. Medale są dla nich oczywiście bardzo ważne. W wielu przypadkach po przyjeździe do kraju są traktowani przez lokalne społeczności jako prawdziwi olimpijczycy. Chciałbym, żeby to dotyczyło wszystkich. Mogą być z siebie dumni – tłumaczy Bogusław Gałązka.

 

W skład reprezentacji Polski weszli zawodnicy z całego kraju, którzy na co dzień ćwiczą
w klubach sportowych w Oddziałach Regionalnych Olimpiad Specjalnych. Nasz najmłodszy zawodnik miał 13 lat. Jedną z najstarszych reprezentantek Polski była natomiast 59-letnia Maria Ogińska. Nasza narciarka alpejska startowała już w III Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1985 roku w Park City. Z PyeongChang przywiezie trzy medale.

 

Dla Korei Południowej Igrzyska były bardzo ważne. Po pierwsze, PyeongChang to organizator Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku. Zakończone Igrzyska Olimpiad Specjalnych były dla nich ważnym sprawdzianem.

 

- Jeśli chodzi o przygotowanie ośrodków sportowych, to zdaniem specjalistów, wszystko odbyło się na bardzo wysokim poziomie.  Na Ceremonii Zamknięcia szefowa komitetu organizacyjnego powiedziała, że igrzyska wznieciły wielki ogień, który może zmienić sytuację osób niepełnosprawnych. Oby płonął jeszcze już zawsze – powiedział Bogusław Gałązka, który w 2010 roku był dyrektorem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Warszawie.

 

Po drugie, koreańskie społeczeństwo do tej pory izolowało się od osób niepełnosprawnych, których w kraju jest ponad dwa miliony.

 

- Chcę, żeby po tych igrzyskach to się zmieniło. Cel jest taki, żeby za moim niepełnosprawnym intelektualnie dzieckiem na ulicy obejrzała się jedna, a nie trzy osoby – mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego, Na Kyun Won.

 

Ruch Olimpiad Specjalnych powstał w 1968 roku w USA, w przekonaniu, iż osoby
z niepełnosprawnością intelektualną potrafią - przy odpowiedniej zachęcie oraz instrukcji - trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportowej imprezie. Pierwsze ogólnopolskie zawody Olimpiad Specjalnych odbyły się w 1987 roku.

 

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska wraca do kraju w środę. Samolot wyląduje na Lotnisku Chopina o 22:55.

 

Więcej na facebook/olimpiadyspecjalne >>

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.