Wybierz oddział

Światowy Zunifikowany Kongres Młodych, 7-13 lutego 2009 r., Idaho

24.02.2009

W czasie trwania Swiatowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Idaho odbywały się liczne imprezy towarzyszące. Jedną z nich był Światowy Zunifikowany Kongres Młodych. Oto relacja z Kongresu autorstwa Pawła Gacy, jednego z trzech uczestników reprezentujących Olimpiady Specjalne Polska.

Witajcie,
Tu Paweł, Marcin i Konrad. Właśnie wróciliśmy ze Światowych Zimowych Igrzysk Special Olympics w Idaho. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Kongresie, w którym poza naszą trójką było 152 młodych ludzi - sportowców i partnerów, oraz 38 opiekunów z całego świata.
Czas, który spędziliśmy w USA był arcyciekawy, pełen wrażeń, ale jednocześnie bardzo męczący. Były dni, że wyjeżdżaliśmy z hotelu o 9.00 rano i wracaliśmy dopiero o 21.00.
 
Najistotniejszymi elementami programu tego Kongresu były Sesje Delegatów Państw, podczas których omawialiśmy takie tematy, jak:
  • prawa osób niepełnosprawnych, jak bronić niepełnosprawnych i jak niepełnosprawni mogą bronić się samodzielnie,
  • jak wyrzucić ze słownika i  mowy  słowa obelżywe dla osób
  • o szansach na większy udział osób niepełnosprawnych w rywalizacji sportowej,
  • Konwencji  Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych Osób Niepełnosprawnych,
  • jak wdrażać w swoich społecznościach prawa dotyczące osób niepełnosprawnych,
  • jak zmieniać myślenie o osobach niepełnosprawnych oraz jak usuwać z prawa pojęcia i regulacje niekorzystne dla osób niepełnosprawnych.
Sesja otwarcia Kongresu była powitaniem uczestników, a przysięga zawodników Olimpiad Specjalnych została wypowiedziana we wszystkich językach uczestników Kongresu.
 
Niemal każda sesja odbywała się w innym miejscu Idaho. Odwiedzali nas goście: założyciel organizacji wspierającej osoby z autyzmem, której mottem było „Nic o nas bez nas”. Co ciekawe, sam, bardzo elokwentny i świetnie przemawiający założyciel, miał autyzm. Ponadto odwiedziło nas dwóch parlamentarzystów, znany aktor komediowy, obrońca praw osób niepełnosprawnych współpracujący z Narodami Zjednoczonymi.  Ostatnia  sesja odbywała się na wzór parlamentarny, uchwalaliśmy odezwy dotyczące praw osób niepełnosprawnych. Podczas tych sesji mieliśmy okazję uczestniczyć w dyskusjach w pełnym gronie lub w małych grupach, braliśmy udział w różnego rodzaju aktywnościach (choćby plastycznych), wymienialiśmy się poglądami z przedstawicielami innych nacji, szukaliśmy wspólnych problemów dotykających różne kraje, wspólnie szukaliśmy na nie rozwiązania.
Oczywiście braliśmy udział w Ceremonii Otwarcia i Zamknięcia Igrzysk, które w naszym odczuciu były zrobione z rozmachem. Wysłuchaliśmy specjalnie skomponowanej melodii Kenny'ego G, inspirujących przemów Arnolda Schwarzenegera, Timothy’ego Shrivera, przedstawicieli Olimpiad ze świata, polityków, urzędników. Oczywiście kulminacyjnym momentem było zapalenie, a potem zgaszenie Ognia Nadziei oraz wejście reprezentacji na arenę (Polska jedna z liczniejszych - 57 osób).
 
Innym bardzo istotnym wydarzeniem, na które kładziono szczególnie silny nacisk, był Global Youth Rally, czyli po prostu Wiec Młodzieży. Poprzez świetną, radosną muzykę, napawające optymizmem i zachęcające do działania przemowy znanych postaci ( Knoxville znany z Jackassa, była gwiazda NBA - Sam Perkins, inni amerykańscy medaliści olimpijscy) młodzi ludzie zachęcali siebie do działania i wszelkiej aktywności na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nie zabrakło tam oczywiście Timothy’ego Shrivera oraz Gubernatorowej Marii Shriver. Było dużo tańca, muzyki i wspólnych zdjęć wszystkich ze wszystkimi. Co bardzo istotne, baner zrobiony przez młodzież w Chełmnie wisiał podczas tego wiecu bardzo blisko sceny w miejscu i stanowił częste tło zdjęć robionych przez uczestników (widać to świetnie na zdjęciach).
Kolejnym wartym uwagi elementem Kongresu był pobyt w Centrum Basków, gdzie zostały zaprezentowane tradycyjne tańce i śpiewy tej mniejszości narodowej. Uczestnicy byli ubrani w ich narodowe stroje. Również to wydarzenie wniosło wiele radości w szeregi młodzieży.
Niemal codziennie obserwowaliśmy zawody sportowe. Oglądaliśmy hokej, jazdę figurową na lodzie oraz narciarstwo. Jednego dnia, podczas zawodów z jeździe figurowej, swą obecnością uświetnił to wydarzenie wiceprezydent USA Joe Biden. Mieliśmy zaszczyt siedzieć dosłownie 5 metrów od niego. Na koniec wygłosił płomienną przemowę, obiecał, że nowy prezydent Barack Obama będzie pamiętał o Olimpiadach Specjalnych i wspierał je w swojej polityce.
My na pewno nie zapomnimy o dniach spędzonych w Idaho i już szykujemy się na realizację założeń Kongresu w Polsce. Do usłyszenia już wkrótce!  
                                                                                                                       
Konrad Gaca

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.