Wybierz oddział

Już za rok spotkamy się w Kazaniu.

28.01.2021

XII Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych,  Kazań, Rosja  2022

 

Data: 22-28 stycznia 2022r. (18-29 stycznia dla Reprezentacji z programem Host Town)

Miejsce: Kazań – Stolica Tatarstanu, jedna z rosyjskich republik.

Strona Igrzysk

Facebook

#SOKAZAN2022

 

 

Logo i maskotka Igrzysk:

Logo jest bogate w symbolikę i zostało wybrane w konkursie zorganizowanym dla artystów w całej Rosji. Pomysł jest oparty na koncepcji zwycięzcy Artema Lebedeva: Zilant— mityczny smok i symbol miasta Kazań, obejmuje symbol stylizowany na tulipana, typowego dla tego regionu kwiatu, który symbolizuje rzekę Wołgę. Obraz Zilanta tulącego logo to symbol przyjaźni, gościnności i radości. W środku logo, pięć postaci unosi się w kręgu i reprezentuje światowy ruch Special Olympics. Wokół postaci jest Wołga, największa rzeka w Europie nad której brzegiem znajduje się Kazań. Natomiast mityczny smok Zilant obejmuje logo, broni go i wita uczestników i gości. Zilant nie jest jak inne smoki. Jest przyjacielski i dodaje blasku, ducha i różnorodności Światowym Zimowym Igrzyskom Olimpiad Specjalnych.

„Wierzymy. że kolorowe logo i maskotka będzie przyciągać uwagę” powiedziała Olga Slutsker, prezes Olimpiad Specjalnych Rosja. “Przyciąga uwagę do celu Olimpiad Specjalnych Rosja: Rozwijanie inkluzywnego społeczeństwa, gdzie sprawiedliwość i równe szanse ma każdy, niezależnie od możliwości”.

Dyscypliny Igrzysk – narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, bieg na rakietach śnieżnych (snowshoeing), snowboard, unihokej, łyżwiarstwo szybkie (short track), łyżwiarstwo figurowe.

Liczby: 2000 zawodników ze 100 programów narodowych , 3000 wolontariuszy

Zarys programu

18 stycznia -             Przyjazd  Reprezentacji

19 - 20 stycznia  -     Program Host Town,  treningi, aklimatyzacja - Kazań

21 – 28 stycznia -     Preeliminacje i zawody oraz inne wydarzenia

22 stycznia -             Ceremonia Otwarcia Igrzysk

28 stycznia -             Ceremonia Zamknięcia Igrzysk

29 stycznia -             Wyjazd Reprezentacji z Igrzysk

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych w liczbach                                                          

Dyscyplina

Zawodnicy

Zawodniczki

Trenerzy

Narciarstwo alpejskie

4

4

2

Narciarstwo biegowe

5

5

3

Bieg na rakietach śnieżnych

2

2

2

Lekarz

 

1

Kierownictwo Ekipy

 

2

Razem

22

10

Suma Ekipy

32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejsce Igrzysk: Rosja, Tatarska Republika (Republika Tatarstanu), miasto Kazań.

Tatarstan -  republika w europejskiej części Rosji, położona nad środkową Wołgą i dolną Kamą.  Mieszkańcy to głównie Tatarzy i Rosjanie (po ok. 45%), ponadto Czuwasze, Mordwini,  Udmurci, Maryjczycy i wiele innych pomniejszych narodowości (ok 3,9 mln mieszkańców). Stolicą republiki jest miasto Kazań.

Kazań -  stolica Tatarstanu, leżące przy ujściu Kazanki do Wołgi (Samarski Zbiornik Wodny).

Liczy ok. 1,25 mln mieszkańców (2020). Ośrodek przemysłu maszynowego, chemicznego (farmacja), gumowego, futrzarskiego, skórzano-obuwniczego, włókienniczego i spożywczego.  Jedno z większych rosyjskich centrów produkcji lotniczej, w mieście znajdują się dwie duże wytwórnie: Kazańskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego oraz Kazańska Fabryka Śmigłowców.  Ważny ośrodek naukowy: 11 uczelni, w tym od 1804 uniwersytet (założony jako trzeci w Rosji), filia Rosyjskiej Akademii Nauk oraz liczne instytuty naukowe.

Kazań ze względu na swoją sportową infrastrukturę oraz bazę wolontariuszy dzięki której jest w stanie organizować zawody światowej klasy, jest uważany za nieoficjalną sportową stolicę Rosji.

Na terytorium Rosji jest jedenaście stref czasowych. Kazań, położony 716 km od Moskwy i   znajduje się w moskiewskiej strefie czasowej - Moscow Standard Time (MSK), w okresie zimowym różnica między Kazaniem a Polską wynosi + 2 godziny, w okresie letnim + 3 godziny.  

Klimat w Kazaniu jest określany jako umiarkowany zimny. Średnia roczna temperatura w mieście wynosi 3.8 °C. W styczniu średnia temperatura to -13.1°C,  a w lutym to -11.6°C. Chociaż możliwe są spadki temperatur nawet do -  30°C. Duża ilość opadów jest prognozą na doskonałe warunki śniegowe - roczne, średnie opady wynoszą 533mm. 

SPONSOR STRATEGICZNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.